Zlatá sluníčka mráz ještě nespálil

Zlatavé úbory i v říjnu přetrvávají na zahradách za předpokladu, že je nespálí mráz nebo nezničí dlouhodobé deštivé počasí

Dá se říci, že letošní podzim je příznivý pro většinu kvetoucích rostlin, i mnohé letničky ještě nastavují své kvetoucí tvářičky pozdnímu slunci. Mezi nimi nepřehlédneme měsíček zahradní (Calendula officinalis). Své o něm vědí hlavně ženy, protože jeho květy jsou významným kosmetikem a spolu s dalšími působivými rostlinami se stávají součástí zjemňujících a zvláčňujících krémů. Podobně působí i odvar, proto si ji můžeme vypěstovat sami. Naštěstí se jedná o velice nenáročnou rostlinu, domovem v Evropě i Orientu, která se u nás pěstuje od pradávna a někdy i zplaňuje.

Člunkovitě článkovité, na hřbetní straně ostnité, nažky vyséváme zjara do prokypřené půdy a lehce zakryjeme. Brzy se vytvoří vřetenovitý kořen a větvená lodyha. Na ní vyrůstají chloupkaté listy, spodní mají kopisťovitý tvar, horní jsou téměř kopinaté nebo eliptické. Od června do pozdního podzimu vykvétají oranžově žluté květy na plochém lůžku s dvouřadým zákrovem, jazykovitými květy okrajovými a trubkovitými v terči.

Velká inspirativní galerie rostlin

Květy sbíráme za suchého počasí a rychle sušíme ve stínu, lépe ve tmě. Tímto postupem získáme kvalitní drogu na další použití a zároveň rostlinu stimulujeme k dalšímu kvetení, případně zabráníme samovýsevu dozrálých semen. Dobře usušené květy chráníme před světlem, aby se zachovala přirozená barva a nedošlo k rozkladu účinných látek. Obsahuje hlavně silici, saponin, hořčiny a významné polyacetylové sloučeniny. Svými účinky následuje u nás chráněnou arniku. Působí na zvýšení sekrece žluči, pomáhá při žloutence a jaterních chorobách. Omezuje růst bakterií, zevně v podobě obkladů a mastí urychluje hojení lišejů, hnisavých ran, bércových vředů, ulevuje při spáleninách, křečových žilách, úporných ekzémech, omrzlinách. Ve vanové koupeli zjemní pokožku celého těla, pomůže regulovat i kvasinková onemocnění. Při silné a bolestivé menstruaci se pijí denně dva šálky měsíčkového čaje, je dobré začít již týden před jejím začátkem. V lidovém léčitelství nachází i další uplatnění, spekuluje se o protirakovinném účinku.

Jednoduše řečeno, měsíček je dobrý strážce našeho zdraví, ale specielně ženy by na něj neměly zapomínat. Už také proto, že ho mohou použít i v kulinářských variacích. Květními lupínky ozdobí pomazánky, saláty, polévky, lze je přidat při vaření do rýže a nahradit tak poněkud dražší šafrán. Pokrmy obohacené měsíčkem tak získají pikantní chuť.

Dříve měsíček nechyběl v žádné venkovské zahrádce, kterou rozsvěcoval svými líbeznými květy. Nejlépe se mu dařilo na slunných místech a ani nepotřeboval pravidelnou zálivku. Babičky ho dokázaly zpracovat a využít do posledního kousíčku a proto i dnes by se před touto úžasnou jednoletou bylinkou neměla vrátka zahrádek zavírat.

autor:Jindřiška Kodičková
foto autor

10.10.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist