Zkuste svůj interiér „obléknout“. Inspirujte se

Stejně, jako platí, že „šaty dělají“ člověka, tak se dá to samé prohlásit o obytném interiéru. Nemáme teď na mysli „oblékání“ ve smyslu vybavování bytu nábytkem, ale myslíme opravdu na „oblékání“, tedy na používání látek, které z jedné a té samé postavy, z jednoho člověka a stejně tak i z jednoho interiéru, dokáží podobně jako šaty vytvořit někoho či něco úplně jiného.

118556-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Celé kouzlo tedy spočívá ve správném používání toho, čemu se tak málem vědecky říká „bytový textil“. Řeč je tím pádem o látkách, které jsou skutečně jakými si šaty obytného interiéru a mohou jej k nepoznání proměnit. Stačí si pouze uvědomit jednu základní skutečnost:

Vnímání místnosti, tedy vlastně pocit, který se dostaví, když do místnosti vstoupíme a nebo když se v ní delší dobu zdržujeme, je daný kromě samotné dispozice, čili velikosti a uspořádání místnosti, tak množstvím světla a barvami. Jinak se budeme cítit v budoáru s tlumeným světlem a s barvami typu tmavě vínová a rudá, a jiný dojem získáme při vstupu do místnosti s bleděmodrými stěnami. V menší, ale nezanedbatelné míře, se pak na tvorbě dojmu podílí také materiály. Samet, hedvábí, manšestr, brokát a nebo třeba bavlna či kůže. Každý materiále v podstatě představuje svůj vlastní jedinečný svět.

Kombinace

Jak by podle vás vypadala výrazně smyslná kombinace? Bude to rudá a samet? Nebo rudou zkombinujete s hedvábím? Je to otázka osobního vkusu, ale určitě nezvolíte např. rudý manšestr. Manšestrové látky budou nabádat k používání vyloženě podzimních barev, tedy např. hnědá, hnědo – zelená, tmavě žlutá atp. To vše jsou „manšestrové barvy“. A kůže? Tento tradičně „luxusní“ interiérový materiál také nějak vyžaduje používání přírodních a nebo spíše „lesních“ barev. Na druhou stranu jsme si již zvykli na bílou, červenou, stejně jako na zelenou kůži a neočekáváme, že veškeré kožené čalounění bude apriori v odstínech hnědé.

TIP: zkuste se pustit nejdříve do toho nejednoduššího a tedy do „oblékání“ oken. Pak můžete zkusit třeba látkové doplňky typu přehoz nebo polštář.

Red.
Foto: Nobis

21.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist