Zkuste si trochu tapetovat. Poradíme vám, co teď na stěnách frčí!

Tapety pokračují v cestě za novou slávou, sledují silněji ekologickou stopu, hledí i hluboko do historie, a stojí zároveň pevně v současnosti. Usilují také o to, aby se víc používaly v ložnici, a nedávaly se celkově jenom na stěnu, ale také třeba na podlahu.

18_07_tapetyfaro-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Faro

Současné tapety dokážou leccos. Ta generace, která se kdysi stěhovala do nově postavených panelových sídlišť a „bonusem“ byly stěny olepené tapetami, které pak celá rodina dlouhé hodiny seškrabovala z betonu, jim asi už na chuť nepřijde. Vezměte aspoň na vědomí, že teď jsou tapety jiné.

Co má být na zdi v roce 2017?

Je to chvíle, co se zavřely brány výstaviště ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se konal veletrh Ambiente se vším, co potřebujete do interiéru. Tapety tu mají svůj velkorysý prostor. Vzali jsme si katalog Wall Pepper, a našli pro vás tyto trendy či inspirace:

  • Figurují v nich nejen Čína a Japonsko, ale celková orientální atmosféra ze zemí vycházejícího slunce. Jemné květy, kresby a malby.
  • Také cesta sedmnáctým stoletím, starý módní styl, olejomalby, které vyvolávají iluzi trojrozměrného prostoru, hloubky (existuje pro to výraz trompe l’oeil, protože způsob malby opravdu klame váš zrak) To je skutečně velká móda! Klasika je prezentovaná nejen jemnými rozpitými abstraktní vzory, ale také odvolávkami na staré fresky.
  • Dřevo, rostliny, květy a zvířata, a mysterie vodního světa. Jejich kresby vybarvené vodovými barvami. Divočina i luxus… průsvitné barvy s efekty vody a světla. A jako jistý protipól tropický svět ve výrazných barvách a exotických tvarech.
  • Nechybí geometrie ani postmoderna, která využívá pro tapetový vzor industriální i architektonické prvky, naturalismus s rybkami, korýši, kytičkami, něco je lehce retro, a skupina monochrome se odvolává k mramoru, ale snad uspokojí i náročné minimalisty.

Kombinace i dekorace

Tapety můžete i v jedné místnosti kombinovat. Buď složíte k sobě příbuzné vzory, nebo je sjednocujícím prvkem barva. Ty, které vypadají jako obrazy, zaberou jen menší místo, maximálně však jednu stěnu. A na ekologii nezapomeňte. Hodně se sází na papír, tapety jsou potištěné přírodními barvami, a velmi šetrné k životnímu prostředí.

Druh tapety volte především podle vašich potřeb – například papírové nejsou vhodné pro stěny, které mají sklon praskat.

Ať už zvolíte pro svoji stěnu tapetu, které se hlásí ke starým památkám, tropickou atmosféru či střízlivou geometrii, nestačí jen fakt, že se vám líbí. Myslete vždy na to, že musí ladit s vybavením a barevným pojetím interiéru. Tak ať je na co koukat.

1.3.2017 10:32 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist