Zkuste „lávovou lampu“

Světlo je bezesporu jedním z nejvýraznějších tvůrců atmosféry a to nejen v obytném interiéru. A samotné těleso světelného zdroje může být už samo o sobě zajímavým interiérovým doplňkem a když se pak rozsvítí, dokáže navodit požadovanou atmosféru. Zkuste např. tzv. lávovou lampu, třeba jako vánoční dárek, přichází znovu do módy!

Objevitelem principu lávové lampy byl  designér Edward Crawen, který se svým vynálezem přišel na konci 60. let a jeho výtvor se stal brzy velmi oblíbený.

Nekonečný koloběh

Lávová lampa využívá jednoduchého principu. Ve skleněném válci lampy, který je napuštěný vodou (případně olejem), plave směs průsvitného vosku a tetrachlormetanu, který po zahřátí svítící žárovkou stoupá vzhůru, kde se ochlazuje a pak klesá zpět. Vlivem rozdílu teplot ve spodní a svrchní části válce se voskové bubliny relativně donekonečna pohybují, spojují se a znovu se rozpadají, přičemž žádná fáze těchto proměn se neopakuje a tak je světelný efekt lampy stále nový a nepředvídatelný.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Voskové lampy byly a jsou spíše než zdrojem užitkového osvětlení interiéru, jeho atraktivním doplňkem a hodí se zejména do futuristicky a nebo retro laděných interiérů vycházejících z estetiky 60. a 70. let.

Cena a dostupnost

Lávové lampy se dají bez problému pořídit ve specializovaných obchodem se svítidly a v prodejnách s tzv. designovým zbožím. I na Internetu je takových obchodů dostatečné množství a stačí zadat do prohlížeče klíčové sousloví „lávová lampa“. Ceny se dle prodejce pohybují od cca 500Kč.

Lampy – inspirativní fotogalerie


Red.
Foto www.xhunterx.szm.sk, pigeond.net, www.60.cz

1.12.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist