Zkuste interiér ve stylu „méně je více“

Okřídlené úsloví o tom, že méně bývá více, rozhodně nemá absolutní platnost. Pravdou ale zůstává, že zejména v malometrážních bytech je dobré zvážit každou věc, která by mohla být tzv. „na víc“ a podívat se na to, zdali to nejde udělat jednodušeji a s použitím menšího počtu zařizovacích předmětů.

118723-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Když se v případě vybavování obytných interiérů mluví o tom, že „méně je více“, tak se tím vlastně nabádá k rozumnému využití dostupného prostoru tak, aby nebyl zastavěn relativně zbytečným a tedy neužitečným nábytkem. Současně je pravdou, že takové uvažování vede k následování minimalistické estetiky, pro kterou je ono „minimum“ zmíněnou estetickou kategorií. Je ale nutné si uvědomit, že dosahování takového minima by nemělo být realizováno za každou cenu a že i minimalisticky řešený prostor musí v prvé řadě zůstat prostorem praktickým, čili určeným k pohodlnému životu.

Základní úvaha

První úvahou před vybavováním nového či rekonstruovaného interiéru by měla být úvaha nad prioritami jeho budoucího uživatele. Jak bude sloužit např. obývací pokoj? Bude nejčastěji místností, kde se sleduje TV a nebo je to místnost primárně určená k setkávání s ostatními členy rodiny? Jsou obyvatelé tohoto obývacího pokoje v prvé řadě milovníci literatury disponující množstvím knih a nebo nejraději sedí v křesle a poslouchají hudbu z velkého množství vlastních hudebních nosičů? Všechny tyto otázky dokáží vykreslit budoucí podobu zařizované místnosti, ve které např. nutně musí stát kvalitní hifi souprava, ale jídelní stůl, který se využije jednou ročně o Vánocích, je již naprostou zbytečností. Potřebujete gauč a jedno „čtenářské“ křeslo a nebo raději velkou sedací soupravu orientovanou k TV obrazovce tak, aby bylo pro všechny členy domácnosti možné pohodlně sledovat např. sportovní přenosy ? Ptejte se samy sebe a přemýšlejte o tom, co je ono „minimum“, které nutně potřebujete a co už je ona „zbytečnost“ která se do obýváků zvykově umisťuje, ale kterou právě vaše domácnost klidně oželí.

Velká fotogalerie moderních interiérů

TIP: Zajímavým nástrojem tvorby takového interiéru jsou kompaktní „stavebnicové“ systémy, které se někdy nepřesně označují jako „sektorové“. V podstatě se jedná o varianty „nábytkových stěn“, které díky péči svého tvůrce dokáží nabídnou maximální množství úložného prostoru, pohodlné ovládání a současně také odpovídající estetický dojem.

TIP:
Zkuste volit závěsné systémy, které nezabírají prostor na podlaze. Vedlejším efektem takových systémů je např. snadný úklid takto řešené místnosti, neboť odpadá luxování „za skříní“.

Další inspirace pro bydlení.
Red.
Foto: Nuevalinea

21.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist