Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení

Na území České republiky se nachází mnoho cenných historických objektů v dezolátním stavu. Na jejich záchranu se jen těžko hledají peníze, protože jde o velmi nákladné rekonstrukce ztížené mnohdy havarijním stavem. Jednou z možností financování vám spolu s dvěma zachráněnými objekty představíme.

kajetanka_po-rekonstrukci_1-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: archiv Studio LOXIA

Při rekonstrukci památek je kladen důraz na zachování původního vzhledu a investoři často mají strach z finančních nákladů spojených s požadavky památkářů. Je nutné asi ale uvědomit, že bez jejich odborného dohledu by mnoho cenných staveb bylo nenávratně zničeno necitlivými zásahy.

V Praze došlo v minulých letech k obnově hned dvou objektů, jejichž společným jmenovatelem je stejný způsob financování. Chateau Troja Residence a Vila Kajetánka jsou krásným příkladem toho, jak lze historicky významné budovy zachránit, vdechnout jim nový život při zachování původního genia loci a jak celou rekonstrukci financovat díky výstavbě nových objektů pro rezidenční bydlení.

Chateau Troja – záchrana v poslední hodině

V pražské Troji od osmdesátých let minulého století chátral areál panského statku ze 17. století. Léta nezájmu završily ničivé povodně, které zkázu dokonaly. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, které pomohly rekonstrukci financovat. A tak v bezprostřední blízkosti Trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století.

I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly poškozeny absencí dlouhodobé údržby a na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy.

„Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku máme radost nejen my, investor a památkáři, ale i noví obyvatelé,“ komentuje architektka Jana Mastíková ze studia LOXIA, které je autorem celého projektu. Součástí stavebních a rekonstrukčních prací byla také řada moderních a technicky zajímavých prvků, např. unikátní prosklený výtah, specifická výsuvná okna řízená meteostanicí a další.

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století.

„Co se ze začátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových staveb jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky.

Součástí exkluzivního rezidenčního areálu jsou i okouzlující romantické zahrady stylově navazující na geometrické francouzské zahrady Trojského zámku. Pěstěná zahrada Chateau Troja Residence je komponována jako soubor několika propojených komorních zahrad. Zahrady se svěží, bujnou i tvarově upravenou zelení poskytují vizuální požitky a odpočinutí na „Nádvoří“ areálu, u vodních prvků, ve stinných zákoutích nebo v „Zahradě s labyrintem a slunečními hodinami“. Procházka zahradou se všemi průhledy, promenádami, sochařskými plastikami i stinnými zákoutími tak nabízí obyvatelům i návštěvníkům jedinečný zážitek.

Kajetánka – z kláštera půvabná restaurace

V blízkosti historické usedlosti Kajetánka v Praze na Břevnově, jejíž historie sahá až do 16. století, vznikl obytný soubor, který sdílí park společně s historickými budovami. V 17. století sloužila Kajetánka jako malý klášter, později byla přestavěna na malebný zámeček, v roce 1948 byl objekt vyvlastněn a v průběhu 20. století zchátral.

Vzhledem ke stavu budovy byly náklady na rekonstrukci tak vysoké, že město ve svém rozpočtu nenašlo na obnovu této historické budovy dostatek finančních prostředků. Nakonec se ale našel způsob, jak zchátralému objektu vdechnout nový život – výměnou za rekonstrukci Kajetánky město povolilo citlivou výstavbu nových obytných domů.

V rámci rekonstrukce byl zámeček z dispozičního hlediska zachován, dominantním prvkem je stále prostor haly a salonků po obou stranách schodiště. Budova je nyní využívána jako restaurace, v přízemí je proto kuchyně s příslušným zázemím, v patře pak administrativní blok pro vedení objektu. Hygienické zázemí je v obou podlažích v severozápadní části budovy.

Nově postavený bytový soubor se skládá ze 145 bytů ve čtyřech čtyř a pětipodlažních budovách. Komplex nabízí bytové jednotky s dispozicemi od 1+kk do 3+kk o velikosti od 37 do 90 m². Solitérní pětipodlažní budova má střešní terasu a částečně i půdní prostor. Parkovací stání v objektech jsou řešena podzemními garážemi a každý přízemní byt má vlastní předzahrádku.

Součástí návrhu, jehož autorem je studio LOXIA, byla nejen rekonstrukce historického zámečku, ale také obnova oranžerie a zahradního domku a úprava parku, rybníka a komunikací.

Historicky cenná barokní budova oranžerie byla postavena v polovině 18. století a v průběhu 19. století byla přestavěna pro obytné účely. Po rekonstrukci nabízí tato budova luxusní bydlení, které poskytuje veškerý komfort, moderní vymoženosti a několikapodlažní byty s vlastní předzahrádkou.

12.1.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist