Život v přírodě, dům ze skla

Sedíte v obývacím pokoji, ležíte ve vaně a nebo v posteli a kolem vás jen divoká krásná příroda. A není to příroda z plakátu, je skutečná, živá, opravdová a vy si na ni můžete doslova sáhnout a to prostě proto, že žijete v domě, který je celý ze skla. Stěny, strop i podlaha, stejně jako schodiště. To není science fiction, ale realita. Pojďte na návštěvu, takový dům existuje, můžete si jej koupit a postavit ho např. na Šumavu.

„Bydlení v přírodě“ a nebo „život v lůně přírody“. To vše jsou hesla, která charakterizují jeden z nejsilnějších proudů v rámci bydlení. A vlastně se jedná o zcela dominantní trend soudě nejen podle charakteru novostaveb bytových a rezidenčních projektů, ale i podle hesel a sloganů, které se snaží na takové projekty upozornit. Reklama hovoří jasně: “ bydlete v přírodě“ a to jinými slovy znamená bydlete přirozeně, bydlete tak, jak se bydlet má a tedy takovým způsobem, ke kterému jsme byli takříkajíc stvořeni.

Italské studio Santambrogio Milano přišlo s návrhem řešení odvěkého snu o bydlení v těsném kontaktu s přírodou. A nebylo to jen studio  Santambrogio Milano. Je to minimálně již třetí pokus zbavit člověka všeho toho, co mu jako odvrácenou stranu měsíce současná doba nabízí. Znáte slavný Farnsworth house?

Vyberte si

Varianta první: hluk, smog, špína, stres, hektické prostředí, spěch a přecpané ulice, tramvaje a autobusy. Hlasitý soused pod vámi a vedle vás, pod okny auta a frekventovaná ulice.

Varianta druhá: les, ticho, moře, louka a čerství vzduch. Pomalé plynutí času. Nikdo nikam nespěchá. Z ložnice se díváte na pobřeží a je tak blízko, že si na něj můžete málem sáhnout. A nebo při snídani, když máte teplý šálek čaje ve svých dlaních, tak sledujete zasněženou krajinu a les, louku a nebo kopce a slyšíte jejich majestátné ticho.

Intimita

Skleněný dům italského studia Santambrogio Milano je sofistikovanou směsicí současného designu a všemožných technologií, které dovolují vystavět a udržovat dům celý ze skla. Ze skla je vše. Podlahy, stěny, střecha, okna, dveře i většina nábytku. Z jakéhokoliv místa je vidět vlastně kamkoliv. Je to jako žit přímo v přírodě v kruhu kolem ohně. Na jednu stranu na vás všichni takzvaně vidí, všichni vidí, co děláte, ale na stranu druhou, kdo se na vás vlastně dívá, když kolem vás nikdo není?

TIP: skleněný dům není science fiction, ale realita. Není problém dům získat, tedy koupit si jej, cena kulminuje kolem hranice 400 000 EUR. Potíž je jen s umístěním, respektive s napojením na inženýrské sítě. Najděte si nádherné místo u údolí, v meandru řeky a nebo přímo na pláži, ale jak připojíte dům na odpad, vodu a nebo plynovou či elektrickou síť? Elektřina se dá řešit solární elektrárnou. Vodu můžete čerpat ze studny a na místě, kam dům postavíte, tím pádem musí být spodní pitná voda. A kanalizace se dá řešit mobilní mnohasetlitrovou nádobou, kterou občas přijede někdo vysát. A plyn? Kupte si propanbutanovou bombu. Jinými slovy: ať se vám krásně žije!

O podobně řešeném a zároveň velmi slavném domě se píše také ve článku Farnsworth house.

Red.
foto santambrogiomilano.it

4.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist