Život v bytě, který se směje a září

Fun & Energy je styl, který dává směr v dekoraci interiéru letošního roku. Je charakterizován pozitivní energií, hravostí a veselím. Podtitul tohoto stylu zní: „Život v bytě, který se směje, září a příjemně stimuluje.“ Povolme uzdu své představivosti a zvolme si pohodlí, ale ne klid. A k tomu nám pomohou i citlivě vybrané rostliny. Jejich různě barevné kombinace nás doslova nabijí energií a dodají nám dobrou náladu.

116267-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Možná, že vás také už nudí všechny tlumené přírodní tóny, rustikální dřevo a decentní doplňky. Pak je nový styl Fun & Energy ve výzdobě interiéru právě pro vás: aktivní, vzrušující a hlavně prosluněný. Přinášíme vám charakteristiku stylu, který s menšími obměnami bude vládnout celému roku 2002. V létě bude důraz kladený více na retro prvky, podzim bude okořeněný zase trochou luxusu a konec roku se ponese ve znamení přírodních materiálů.

V interiérech je pak tento styl konkrétně charakterizován odvážnými kombinacemi vzorů a motivů, překvapivým způsobem se využívá i osvětlení a hry světla a stínu (například hodiny promítnuté na zeď). Četné jsou také nejrozmanitější optické triky, například závěsy a malba na zdi se stejným vzorem, nástěnné malby třeba napodobující skutečný výhled, a předměty, jejichž tvar je jiný zepředu a z boku. Čím více nových dojmů, tím je výzdoba veselejší a dynamičtější. To všechno podporuje energetický náboj a tvůrčího ducha.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Ani pokojové rostliny jako neodmyslitelná součást interiéru nezůstaly tímto novým stylem nedotčeny. Styl Fun & Energy vyzdvihuje zejména pokojové rostliny, které jsou něčím zajímavé: panašovanými listy, skvrnitými květy nebo neobvyklým tvarem. Například Tillandsia je rozporuplná svým zvláštním květem, zároveň oválným i plochým, Euphorbia se rozrůstá do stran. Současně se klade značný důraz na sladění těchto rostlin, a to jak druhů, tvarů, květů i velikostí, s konkrétním interiérem. Na následujících řádcích bychom vám rádi v krátkosti představili několik rostlin, které můžeme přímo označit za charakteristické zástupce tohoto nového stylu bydlení. V příštích článcích se k některým z nich ještě podrobněji vrátíme.

Prvním ze zástupců nového stylu je sukulent Euphorbia tirucalli. Tato rostlina pochází z Afriky a své jméno získala po Euphorbovi, osobním lékaři numidského krále Juby II., který objevil jedovatost (při nesprávném použití) a léčivost její mléčně bílé šťávy. Euphorbia tirucalli preferuje slunečné stanoviště a slabší zálivku.

Překvapivě je nový styl charakterizován i klasickou begónií, oblíbenou rostlinou našich babiček. Koho by napadlo, že tato rostlina (Begonia rex) pochází z ASie. Begónie si vysloužila nehynoucí oblibu zejména kvůli svým ozdobným listům. Ty jsou třepenité a nádherně vybarvené, některé z nich přímo září. Běžně mají růžovou, karmínovou, stříbřitě zelenou nebo červenohnědou kresbu. V praxi se často stane, že listy begónie narostou do značných rozměrů a zatěžují vršek rostliny, která se může lehce převážit. Proto begónie sázíme do robustních a širokých nádob. Vybarvení listů je nejsytější při umístění na světlém stanovišti, avšak ne na přímém slunci. Zaléváme přímo do květináče, ale vždy dbáme na to, aby na misce nezůstávala přebytečná voda. V době nasazování na květ a kvetení přihnojujeme pravidelně jednou týdně.

Dalším doslova exotickým zástupcem jeFatsia japonica. Ta má ozdobné, laločnaté listy, které připomínají lidskou dlaň. Její latinský název je pravděpodobně odvozen od japonského slova hachi (osm) a odkazuje na velký počet laloků u jednotlivých listů. Fatsia vyžaduje stinné stanoviště s ne příliš vysokou teplotou, dostatečnou zálivku a týdenní přihnojování. Vyhovuje jí otírání vlhkým hadříkem, po kterém se listy pěkně lesknou.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Chlorophytum zná snad každý. Zelenec je jedna z nejsnáze rozmnožitelných květin. Této jihoafrické rostlině s dlouhými, úzce kopinatými listy prospívá nejlépe světlé místo. Vyhovuje jí vydatná zálivka, týdenní přihnojování a občasné osprchování. Silné kořeny vyžadují dostatek prostoru, při každoročním přesazování nebo zmlazování pomocí odnoží se budou z této rostliny moci těšit celé generace.

Rostliny rodu Tillandsia jsou tvarově velmi rozmanité. Často rostou epifyticky na jiných rostlinách, aniž by je jakkoli poškozovaly. Většinou mají růžici jemných listů a velmi výrazné květenství. Velmi dobře snášejí sucho. Tato Tillandsia s plochými, lopatkovitými listy s růžovofialovým nádechem se výborně hodí jako dekorace do koupelny laděné do modra. Tillandsia vyžaduje dostatek světla a teplotu mezi 12 a 27°C. Jelikož pochází z tropického pralesa, nesnáší přímé slunce. V létě se nemusíme bát postavit ji ven na balkón nebo terasu. Při umístění venku lépe snáší slunce, nesmíme však zapomínat, že se jedná o tropickou rostlinu, a poskytnout Tillandsii chráněné stanoviště.

Na rostlinách je krásné, že se každým dnem stejně jako lidé mění. Vyrůstají jim nové listy, vyvíjejí se nové květy. A to nemusí být jediná změna, někdy stačí v pokoji, kde máme sbírku různých pokojových rostlin, přidat jeden nový kousek.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

22.3.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist