Život bez bariér je hudba budoucnosti

Inkluzivní design bere v úvahu celou škálu lidské rozmanitosti a snaží se o přizpůsobení interiéru vlastním potřebám postiženého. Jeho snahou je boj proti vyřazení ze společnosti. Inkluzivní design je v Česku stále poněkud neznámým pojmem. Pojďme to změnit.

inkluzivni-design-odstranuje-bariery-a-prizpusobuje-se-specifickym-potrebam-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Inkluzivní design odstraňuje bariéry a přizpůsobuje se specifickým potřebám

Inkluzivní design – co to je?

Inkluzivní design ve skutečnosti není žádnou novinkou. Vznikl v 50. letech minulého století, kdy se Evropa, Japonsko a USA začaly zajímat o bezbariérový design. Snahou tohoto designu bylo odstraňování překážek pro lidi na invalidním vozíku. Posléze se pak přidal i nápad budování řešení, které by vedlo k normalizaci a integraci. Později se pak k této myšlence přidala i jiná postižení. Dnes inkluzivní design představuje přístup, který vychází vstříc jakémukoliv postižení ať už trvalému, nebo dočasnému a snaží se s pomocí interiérového, ale i exteriérového designu zlepšit kvalitu života (integraci do společnosti).

Proč je inkluzivní design důležitý?

Podle Světové zdravotnické organizace na světě žije více než 1,3 miliardy lidí s nějakým zrakovým postižením. Podobně tomu pak je i s pohybovým postižením. Lidé však mohou být postiženi i jiným způsobem. Navíc většina z nás se alespoň jednou v životě dostane do situace, kdy řeší problém s dočasným postižením. Jde například o stavy po operacích, nehodách, traumatických poraněních, zlomeninách a podobně. Odstraňování bariér a odloučenosti od společnosti je proto skutečně potřeba. Díky inkluzivnímu designu se totiž i lidé s handicapem mohou plnohodnotně zapojit do života.

Navrhování interiéru podle potřeb postiženého

Vytváření vhodného životního prostoru se může stát významným terapeutickým faktorem.  Navrhovaný prostor by měl být flexibilní, aby bylo možné reagovat na různé potřeby, které se během života vyvíjejí a mění. Inkluzivní design se věnuje zařízení interiéru od výběru vhodných barev, až po rozdělení místnosti. Bere přitom v úvahu všechny prvky a vytváří prostor, který je vede k větší míře nezávislosti a k osobnímu rozvoji. Takový prostor může být například bezbariérový, obsahuje prvky, které jim usnadní každodenní život (chytré technologie, piktogramy, adekvátní nábytek, Braillovo písmo atd.).

2.5.2023 8:56 | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: designcouncil.org.uk, designwanted.com, housebeautiful.com, interiorarchitects.com, maze.co, prasoon.design, sasaki.com, wikimedia, xcl.adobe.com
Více o tématu: bytový design

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist