Život a byt v barvách duhy

Barvy. Ovlivňují nás mnohdy více, než jsme si ochotni připustit. Jak tedy zařídit byt barevně tak, abychom z jejich schopností dostali to nejlepší a ne naopak?

126075-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Předně zapomeňte na tmavé barvy. Dnešním trendy velí místnosti prosvětlit a rozsvítit, udělat je opticky větší, čehož tmavými barvami dosáhnout nelze. Naopak světlé a zářivé barvy umí divy a i ze sebemenší klícky dokáží vykouzlit prostorný a optimistický interiér.

Bílé a pastelová patří k sobě

Bílá barva je klasika, nicméně na stěnu nemusí přijít jen ona. Pastelové barvy dokáží s výsledným dojmem pořádně zamíchat. Zkuste vymalovat jednu nebo dvě stěny barevně, zbytek i se stropem ponechte bílý a sami uvidíte tu změnu.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Strop je plochou, která odráží nejvíce světla, a je proto škoda jej o tuto schopnost připravit. I tehdy, rozhodnete-li se vymalovat pastelovými barvami celý pokoj, na strop zkrátka zkuste zapomenout.

Vhodné doplňky oživí

Pokud se ale přesto nechcete pouštět do barevných experimentů, nakupte alespoň barevné polštářky, ubrusy, závěsy a neosobní, ale čistou bílou, jimi dotvořte.

Bezpečná podlaha

Podlaha narozdíl od stěn může být tmavší, ale pozor – i tady platí, že čím světlejší, tím opticky větší. Zkuste se řídit pravidlem, že podlaha by měla být o něco tmavší než stěny – z důvodu pocitu bezpečí a stability. I světlá podlaha v barvě javoru nebo buku ale působí výborně. Potom stačí dokoupit tmavší koberečky a občas jimi světlá místa na zemi „zalepit“.

A kam se jaká barva hodí?

Modrá je známá svými uklidňujícími účinky, hodí se proto do místností, kde se relaxuje. Své uplatnění proto najde v koupelně nebo v ložnici. Kromě ní se sem ale hodí i pastelově oranžová nebo růžová, záleží na vaší fantazii. Sami totiž nejlépe poznáte, jak na vás která barva zapůsobí.

Do tmavších prostor bez oken, jako jsou předsíně či chodby, zkuste použit žlutou. Je to barva plná energie a světla, malou místnost prosvětlí jen tím, že je na stěnách, a zároveň ale působí povzbudivě. Zkuste jí vymalovat i obývací prostor nebo pracovnu. Stejnou službu prokáží i jiné výrazné barvy, jako je oranžová, zelená, ale i červená.

Relaxace nebo energie?

Obecně tedy platí, že jemné pastelové tóny uklidňují a napomáhají relaxaci, jasné a zářivé, syté barvy naopak povzbuzují a burcují k vyšším výkonům. Záleží tedy jen na vás, kam kterou barvu umístíte. Důležitý je spíše zvolený tón. A jak udělat ze zářivé pastelovou, pokud jste neodhadli situaci a sáhli vedle? Jednoduše. Stačí přimíchat trochu bílé… A pastelová je na světě.

Martina Tlachová
Foto: Reiffeisen styl, Olgoj Chorchoj, Matalli Craset, Remal, El-design

4.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist