Jak získat více prostoru v malém bytě

Asi těžko se najde někdo, kdo by se chtěl doma cítit stísněně. A nezáleží přitom, jestli máte vilu či malou garsonku. Vždycky to chce věci uspořádat tak, aby se člověk „nedusil“ a měl pocit, že má kolem sebe potřebný prostor. A my vám teď prozradíme pár triků, díky nimž bude váš byt působit prostorněji.

12oostor.com_fläpps-leaning-shelf-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: OOSTOR.com

Myslete vertikálně

Při plánování malého bytu přestaňte zvažovat pouze horizontálně a nepřemýšlejte, kolik věcí se vejde vedle sebe. Začněte uvažovat také vertikálně a umísťujte věci nad sebe. Dejte víc polic nad sebe, používejte závěsné systémy, jako jsou držáky či koše a květináče, prostě využijte naplno výšku místnosti. Na stěnu můžete přece bez problémů pověsit nejen kytaru, ale třeba i jízdní kolo.

Multifunkční nábytek a světlé barvy

Skvělý způsob, jak uvolnit místo v malém bytě, je přimět nábytek, aby se měnil podle vašich potřeb. Ideální je si pořídit takový systém, který slouží k více než jednomu účelu a plní několik funkcí. Banálním příkladem je pohovka, která přes den slouží k sezení, zatímco na noc ji rozložíte a máte z ní lůžko na spaní. Podobně fungují rozkládací stoly, kdy z malého jídelního stolku, který vám běžně stačí a zabírá minimum místa, vytvoříte v případě potřeby větší, k němuž se vejde několik osob.

Dalšími praktickými variantami jsou různé vyklápěcí systémy, a to nejen postele, ale třeba i pracovní či jídelní stoly nebo skládací židle, které můžete mít opřené u stěny a podle situace s nimi manipulovat. Místo jídelního stolu se osvědčuje využít k jídlu kuchyňský ostrůvek.

Náladu v místnosti ovlivňuje také dostatek přirozeného světla. Byt se pak zdá prostornější, zvláště když ho navíc zařídíte ve světlých barvách. Stěny vymalované v krémových odstínech výrazně rozjasní místnost, a to samé platí i o podlaze. Když nemůžete z nějakého důvodu vyměnit podlahovou krytinu, pořiďte si alespoň světlý koberec.

Iluzorní zrcadla a lampy

Pokud chcete vytvořit iluzi, že místnost je větší, pak nezapomínejte na zrcadla. Když zavěsíte zrcadlo od stropu nebo na dveře, bude prostor opticky větší. Pochopitelně nemusíte vytvářet přímo zrcadlovou síň, ale pár chytře umístěných zrcadel, zejména v místech, kam dopadá hodně denního světla, způsobí svým odlesky příjemnou proměnu vašeho bytu.

Zajímavou roli mohou hrát i skleněné dveře. Místnost s nimi totiž akusticky rozdělíte, ale průhled bytem zůstane zachovaný. Vyplatí se také investovat do speciální lampy, která vrhá měkké světlo podobné tomu dennímu, takže budete moct kdykoli (třeba i za pošmourného počasí) prosvětlit celou místnost.

Důvtipné úložné prostory

S nedostatkem úložného prostoru se potýká většina domácností. A co potom máte dělat vy, když vlastníte jen pár metrů obytného prostoru? I v tomto případě můžete vyšetřit kousek místa. Kromě nepostradatelných vestavěných skříní je výhodné si pořídit pohovku nebo postel s úložným prostorem. Různé drobnosti můžete ukládat třeba do závěsných košíků, ale důvtipné ukládání věcí vám mohou poskytnout i speciální konferenční stolek či snížený strop.

Pamatujte si, že čím máte menší byt, tím je lepší většinu věcí ukrýt do uzavřených skříní a zásuvek. Zahltit takový interiér přemírou dekorací a doplňků je cesta do pekel, protože pak kolem sebe budete mít zaplněný prostor, který navíc bude s největší pravděpodobností působit neuspořádaně a neuklizeně.

1.6.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist