Jak zazimovávat s ohledem na ochranu přírody?

Bude letos ladovská zima? Ať bude, či nebude, připravit bychom se na ni měli. Už jste někdy zazimovávali s ohledem na ochranu přírody? Možná ano a ani o tom nevíte… Pěstitelé užitkových plodin v průběhu listopadu rychle sklízí poslední letošní úrodu, milovníci okrasných rostlin užívají pohled na nasázené podzimní truhlíky a v teple domova tvoří další podzimní – zimní dekorace, ale správně zazimovat bychom měli všichni!

profimedia-0255201031-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: Profimedia.com

Jsou to i naše stromy

S příchodem zimy se musíme připravit na sněhové vánice. Myslete však i na své stromy a keře. Jsou v dobré kondici anebo alespoň zabezpečené tak, aby odolaly silnému větru či tíze sněhu?

Jestli už nyní víte, že se s některými dřevinami budete muset rozloučit, nezapomeňte na vhodné načasování kácení do období vegetačního klidu. Vegetační klid je stanoven od 1. 10. do 31. 3. Kácení větších stromů navíc podléhá legislativním předpisům.

Ani půda nemusí zahálet

Spousta z nás během zimy odpočívá aktivně. A věřte, že nejsme sami. I taková půda může odpočívat aktivně. Nebojte se ji na podzim obohatit kompostem, listím a podobným organickým materiálem, však ona vám to na jaře vrátí. Pokud jste tedy nestihli shrabat všechno listí nebo odklidit ulámané větvičky, určitě nezoufejte, příroda si poradí.

Dostatek času pro kořeny

Když počasí dovolí, ještě můžete sázet nové keříky i stromky, stihnou si tak do horkého a suchého léta vybudovat řádný kořenový systém. Podzimní sázení prospívá keřům růže, opadavým listnáčům i okrasným dřevinám.

Využití na maximum

Životnost předmětů záleží i na péči, kterou jim dáme. Je fajn udělat si čas na řádné omytí a uložení venkovního nábytku, hraček, nářadí a tak dále. Ušetříte tím hodiny vybírání, peníze a v neposlední řadě je to šetrné a udržitelné! To, co nemůžete uložit, alespoň proti popraskání mrazem zabezpečte.

Ekologická likvidace

Před zimou se každý správný majitel vozu svému dopravnímu prostředku věnuje a provede krom výměny pneumatik či uložení do garáže také údržbu. Zkuste pomyslet na správnou ekologickou likvidaci již nevyužitelných provozních kapalin.

My potřebujeme je, oni zase nás

Zahrady mají své zvířecí obyvatele celý rok. Od jara do podzimu nám věrně pomáhají, tak si naši péči zaslouží, co myslíte? Zajisté ocení krmítka, budky, hromádku dřeva, kamení a listí v klidném koutu, suchou zídku, starý pařez, mech, stařiny… Pomůžete tak v přezimování ptáčkům, ještěrkám, ježkům, slunéčkám a dalším užitečným živočichům.

Zdroj: Gabriela Povýšilová

3.11.2022 10:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist