Zimní svátky u vás doma: Jak prodloužit život symbolům Vánoc?

Pro nefalšovanou atmosféru Vánoc musíme nazdobit zelený stromek, na lustr zavěsit jmelí, do svátečního aranžmá vetknout cesmínu a na okenní parapet vystavit nádhernou vínově rudou Mexičanku, tedy vánoční hvězdu. Jak na to, aby vánoční symboly neztratily svou krásu příliš rychle?

shutterstock_1906879327-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Zaměřeno na vánoční stromeček: Dobrý výběr i následná péče jsou základem

Ještě než se bezhlavě rozběhnete pro lesního zelenáče, je potřeba promyslet, který druh bude pro vás tím pravým. Smrk je sice v rámci ceny ideální varianta, ale brzy z něj opadává jehličí a v přetopených interiérech z něj může být metla dřív, než zazvoní Ježíšek. Mnohem větší spolehnutí je v tomto směru na jedli. Postupně si své fanoušky získává také borovice.

Při nákupu vánočního stromku rozhodně nekupujte tzv. zajíce v pytli a důkladně si jeho stav prověřte. Jehličí by mělo mít zelenou barvu, nikoliv přecházet ve žlutou či nápadně hnědou barvu, a taky by mělo držet na větvičkách.

Když stromek přinesete domu, dejte ho do vody a ponechte v chladu. Doporučujeme seříznout kmínek, aby mohl dobře přijímat vodu. Pokud vám to umožňuje konstrukce stojanu, dopřejte stromu vodu i po dobu, kdy bude stát ve vašem obýváku, vydrží déle svěží.

Nevšední kráska. Znáte růži z Jericha?

Poslední dobou je po této rostlince pořádná sháňka. Na první pohled vás sice nenadchne, budí totiž dojem uschlého věnečku, ale když ji položíte na stůl do misky s vodou, získá zelenou barvu.

Vydrží i několik sezon, akorát ji musíte nasimulovat podmínky, jaké má v přírodě. Tedy střídavě suché období a na vodu bohatá období.

Jmelí: Důvod k polibkům

Zamilovaní a romantici tělem i duší na něj nedají dopustit. Vydejte se na procházku a koukejte se pod nohy, zda ho neuvidíte ležet na zemi. Zpětně si vybavujete, že vám vždycky déle vydrží zlatá či stříbrná varianta jmelí? Barevný nátěr totiž jmelí zpevní.

Jeho přítomnost na Vánoce vám pojistí nejenom štěstí, lásku, ale i hojnost. Tak to raději bez něj neriskujte.

Vánoční hvězda: Mexičanka, která pobláznila svět

Její rudé listy často zaměňované za květy přitahují zraky jako magnet. Vzhledem k tomu, že pochází z vyhřáté země, tak špatně snáší teplotní skoky. Nekupujte ji proto na jarmarcích či jiných venkovních akcí. Zřejmě by vám brzy odešla. Při nákupu si ji nechte dobře zabalit, abyste ji na cestu domů ochránili.

Se zálivkou to nepřehánějte, nejvíce ocení vlhký, ale nikoliv přemokřený substrát. Je trochu zhýčkaná, a tak se jí bude mnohem lépe dařit, když ji zalijete odstátou vodou. Pozor také na teplo stoupající z topení a příliš suchý vzduch panující v bytech. O důvod víc ji tu a tam rosit.

 

9.12.2022 2:51 | autor: Lenka Zelnitiusová | zdroj: Osobní zkušenost autorky, Plantopedia

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist