Žijeme s květinami I.

Otevíráme seriál na téma péče o pokojové rostliny. V jednotlivých dílech seriálu se budeme věnovat tématům, se kterými se denně setkává většina pěstitelů. V úvodní části se zaměříme na odhad vlastních možností pro pěstování a v závislosti na tom na výběr vhodných rostlin.

123773-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Správný výběr vhodné rostliny nám zaručuje poloviční úspěch v pěstování pokojových rostlin. Nestačí vybírat rostliny pouze podle toho, zda se nám líbí nebo ne. Každá rostlina totiž vyžaduje odlišné optimální podmínky, a pokud je nesplníme, tak se jí nebude dařit a ani nám nepokvete. Některé méně odolné druhy rostlin dokonce zajdou.

Každá z pokojových rostlin má také odlišné nároky na péči, kterou jim budeme poskytovat. Všeobecně ale platí, že kvetoucí rostliny jsou na péči náročnější. Rostliny musíme v době květu více zalévat a přihnojovat. Naopak okrasné zelené rostliny jsou vůči naší péči tolerantnější, tolerují i určitou nedbalost. Pokud tedy víme, že nechceme péči o květiny věnovat mnoho času, ale přesto se z nich chceme těšit, volíme raději tyto méně náročné druhy. Zelených nekvetoucích pokojových rostlin existuje celá řada druhů, některé i ve velmi atraktivních vícebarevných kultivarech.

Již před nákupem konkrétní pokojové rostliny bychom se měli informovat o tom, jaké má rostlina požadavky nejen na péči, ale i na světlo, teplotu a vláhu, a za jakých podmínek přezimuje. Nejdůležitějším kritériem pro výběr rostlin je osvětlení bytu. Čím lepší osvětlení, tím více máme možností při výběru. Dobré osvětlení nám poskytují okna na východ a jih. Pokud máme okna na západ a sever, je osvětlení v bytě i na okenních parapetech spíše rozptýlené a měli bychom se orientovat spíše na rostliny, kterým svědčí nepřímé slunce či polostín.

Dalším kritériem výběru je teplo. V létě většinou nemáme problém pokojovým rostlinám zajistit ideální teplotu, problém nastává v zimě, kdy některé druhy vyžadují přezimování v chladnějších podmínkách. Pokud nemůžeme tyto podmínky zajistit, měli bychom se, alespoň než získáme určité zkušenosti v pěstování pokojových rostlin, těmto rostlinám vyhnout.

Některé rostliny také špatně snášejí suchý vzduch ústředního topení. Tyto druhy vyžadují náročnější péči a měli bychom je pravidelně rosit. Celá řada rostlin je také citlivá na průvan, na který reaguje shazováním listů a poupat. Jiné druhy naopak průvan snášejí velmi dobře.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

V předcházejících odstavcích jsme definovali jednotlivé složky prostředí, ve kterém budeme pokojové rostliny pěstovat. Vzájemné působení těchto složek vytváří mikroklima. Rámcově můžeme rozdělit pokojové rostliny do pěti skupin, podle optimálního mikroklimatu jejich stanoviště.

 • Teplo, slunečno
  Jako teplou označujeme místnost s teplotou 15-21°C. Splnit tuto podmínku nebývá problém. Slunečné stanoviště je během dne vystaveno po delší časový okamžik plnému slunci. Toto mikroklima je charakteristické pro stanoviště na jižním okně.
 • Teplo, nepřímé slunce
  Rostliny v této kategorii opět vyžadují teplotu v rozmezí 15-21°C, ale vyžadují nepřímé slunce. Těmto podmínkám vyhovuje zastíněné jižní okno, nebo okna směřující na východ a na západ.
 • Teplo, stín
  Za stín považujeme stanoviště, které má špatné světelné poměry. Jedná se většinou o stanoviště dál od okna nebo v místnosti situované na sever. Toto mikroklima dobře snášejí vlhkomilné rostliny. Rostliny v této kategorii opět vyžadují teplotu v rozmezí 15-21°C.
 • Chladno, slunečno
  Slunečné stanoviště v tomto případě představují okna směrem na jih. Chladná místnost má teplotu okolo 10-15°C. Zajistit takovéto rozmezí teplot bývá často náročné, na přechodnou dobu si můžeme vypomoci např. chodbou, pokud poskytuje dostatek světla. Rostliny vyžadující chladnější mikroklima méně zaléváme.
 • Chladno, nepřímé slunce
  Chladné stanoviště (teplota 10-15°C) je obzvláště vhodné pro přezimování některých druhů pokojových rostlin. Nároky na světlo splňuje nejlépe okno orientované na východ nebo na západ.

Při posuzování našich možností zajistit rostlinám ideální mikroklima musíme mít na mysli, že mikroklima se v našich zeměpisných podmínkách mění s jednotlivými ročními obdobími. Rostliny, které v létě vyžadují pouze nepřímé slunce, potřebují v zimě slunce přímé. Nadruhé straně, pokud zajistíme rostlinám dostatečnou vlhkost vzduchu, snesou dobře i vyšší než optimální teploty.

Posledním kritériem pro výběr pokojových rostlin je, zda se stylově hodí do interiéru. Pomocí jednotlivých druhů můžeme zvýraznit styl bytu. Např. papyrus (šáchor) nebo fikus se velmi dobře vyjímají jako solitérní rostliny v moderních interiérech. Při posuzování rostliny z tohoto hlediska bychom se měli zaměřit zejména na tvar a barvu listů a květů, ale i na to, jaké výšky rostlina doroste. Nemalou roli hraje i výběr nádoby, která by měla společně s rostlinou tvořit harmonický celek.

16.11.2001 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist