Židle mají také svou módu

Velmi často vnímáme židli jako něco ryze účelového a jejímu výběru mnoho péče nevěnujeme. Ale i tento kus nábytku si zaslouží naší pozornost a ať se vám to zdá jakkoliv zvláštní, tak i židle má mají svou módu.

V pondělí skončila největší přehlídka interiérového vybavení Salone internazionale del mobile, která se každoročně pořádá v severoitalském Milánu a kde statisíce návštěvníků obdivuje a sleduje nejen pohovky, křesla či stojací lampy, ale také právě židle. Některé jsou konzervativní, jiné moderní, ale všechny se snaží být krásné a zaujmout.

A jakou mají židle módu?

21.století sebou nese mnoho trendů, z nichž některé jsou protisměrné a jiné se doplňují. Nejsilnější je ale zjevně linie navazující na slavná léta šedesátá, která si pro sebe zvláštním poetickým způsobem upravila nám všem době známou tradici funkcionalizmu a navazujícího minimalizmu, který je dnes skloňován v různých souvislostech a často zcela bez rozmyslu. To teď ale není podstatné. Jinak řečeno, módní židle, která se může hrdě procházet jako modelka po molu a nechat se obdivovat s vědomým, že je ve správný čas na správném místě, je zbavené veškerých ozdob a zbytečných příkras. Neznamená to ale, že by měla být strohá. Naopak je většinou jemná až subtilní, s vytříbeným vkusem a nenucenou, a hlavně neokázalou elegancí. Hranaté tvary už v módě nejsou, spíše se „nosí“ lehké měkké oblé rohy tak, jako je měla ráda zmiňovaná šedesátá léta.

Velká inspirativní fotogalerie židlí

A bez pozornosti by neměla zůstat barevnost. Rozhodně i zde platí, že méně je více a přehnaně křiklavé a pestrobarevné kusy nábytku jsou spíše rozmarem a manýrou, která se rychle objeví, ale stejně tak rychle zmizí. Dnešní móda spíše nabádá k elegantní střídmosti.

A co ergonomie?

Je celkem pochopitelné, že na židli se musí dát v prvé i druhé řadě dobře sedět. Židle není křeslo a je určená více méně ke vzpřímenému sezení. Zvláštním mezistupněm jsou židle s područkami, kterým jsme si navykli říkat „polokřesla“. Ať už je to ale jakkoliv, myslete na to, že výška sedáku židle by měla průměrně vzrostlé osobě (cca 185 cm) dosahovat těsně pod koleno. Když se posadíme, měli bychom mít stehna přibližně vodorovně a holeně cca kolmo k podlaze, přičemž chodidla zůstávají volně celou plochou na podlaze.  Sedák by měl být dostatečně široký, což je přirozeně velmi individuální, ale nejčastěji to znamená plochu cca 40 x 40 cm. A opěrák má mít lehký, ale opravdu jen lehký záklon. Základním pravidlem (zvláště u jídelní židle) zůstává, že váš pocit z posezení na židli by měl být mimo jiné také o pocitu bezpečí. Když se zakloníte, zapřete a nebo když se otáčíte, měli byste jasně cítit, že židle pod vámi je pevná, že drží a jak se říká „že se ani nehne“.

Karel Holý
Foto Frighetto, Arper, Horm

2.5.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist