V zemědělské usedlosti postavili prosklenou novostavbu a do stodoly schovali garáž

Jednou ze staveb, která byla nominovaná do 2. ročníku České ceny za architekturu, je soukromá rezidence v Čejkovicích. Jedná se o dílo architektů Václava Hlaváčka (Studio acht, spol. s r. o.), Bena Hoeka a Lodewijka Baljona (landscape architect). Zveme vás na prohlídku.

8_168_soukroma-residence__8-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Alexandra Timpau

Někdy se přes veškerou snahu stavebníků a architektů nedají původní objekty zachránit. Příkladem necitlivě zrekonstruovaného domu, kterému už nebylo možné „vrátit původní tvář“, je zemědělská usedlost v Čejkovicích. Podívejte se, jak tento tvrdý oříšek rozlouskl tým architektů.

Už nebylo cesty zpátky

Původní historická obytná budova zemědělské usedlosti v Čejkovicích byla nevratně zničená necitlivou rekonstrukcí předchozího majitele. Padlo rozhodnutí postavit místo ní novostavbu, jejíž půdorys by kopíroval stávající objekt. Spolu s ostatními hospodářskými budovami zemědělské usedlosti tak byla zachována sevřená kompozice usedlosti.

Stodola v horní části areálu, z níž se zbyly pouze obvodové zdi, nebyla zrekonstruována do původní podoby (který už ani nebylo možné z dostupných dokumentů úplně zjistit), ale záměrně byla ponechána v stávajícím stavu a zakonzervována. Uvnitř části tohoto fragmentu byla postavena lehká vestavba garáže, která je nižší než zachované obvodové zdi stodoly, a tudíž ji není vidět zvenčí.

Pruhovaná fasáda je z kamene, betonu a skla

Samotná novostavba obytné části je navržena v modulu 1200 mm a je tvořena téměř celoproskleným hlavním obytným podlažím, jehož spodní část je umístěna na soklu suterénu. V něm se nachází technické a provozní zázemí objektu.

Fasáda soklu objektu je z místního kamene. Hlavní obytné podlaží přesahuje o 600 mm po celém obvodu základní konstrukci budovy. Tento přesah je krytý prefabrikovanými betonovými dílci.

Fasáda budovy budí dojem, že je složena ze čtyř pruhů. Tento dojem vytváří kombinace kamene – betonu – skla – betonu, které se postupně vynořují ze svahu a vystupují nad terén. Přízemí se ve spodní části „odpoutává“ od země a končí v prostoru na železobetonové podpěře tvaru „y“. Tím je zajištěn ničím nerušený výhled do celé krajiny.

V interiéru se střídají dřevo a beton

Také interiér je řešený velmi úsporně a čistě. Strop je z pohledového betonu, který je členěný jednotným rastrem otisku bednění. Také na stěny byl také použitý pohledový beton, ale v atraktivní kombinaci se dřevem a sklem. Podlaha je v celém objektu litá, jen v kuchyni je dřevěná.

Otevřené kuchyni s jídelnou dominuje kombinace bílé a šedočerné barvy. Minimalisticky pojatá ložnice je zařízená v bílo-hnědé. Obývací pokoj ozvláštňuje kusový koberec ve fialové barvě. Luxusní ráz koupelny bylo docíleno kombinací mramoru se dřevem.

8.8.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist