Zelený a rozkvetlý domov v zimě

Příroda přechází do zářivých barev, aby se vzápětí uložila ke spánku. Pohled z okna bude několik měsíců smutný, proto bychom si měli vnést svěží zeleň rostlin a barevných květů domů.

Ať máte prosklenou verandu, zimní zahradu nebo jen obývací pokoj, jež potřebují trochu ozvláštnit, pořízení okrasných rostlin je tou nejsnadnější cestou. Pro každý typ interiéru je však vhodný jiný typ flóry. Při výběru rostlin berte také v potaz náročnost pěstování, nároky na světlo a přirozené podmínky pro jejich růst, ty musíte porovnat se svými zahradnickými schopnostmi a podmínkami prostorů, kde budou žít.

Vybírejte podle svých možností

V interiéru se velmi dobře uplatní fíkusy. Mohutná rostlina s tlustými listy může vyrůst až do výšky dvou metrů a vytvořit tak ideální zátiší s barevnými květinami. Dobře reaguje na zvýšenou vlhkost vzduchu a mírné sluneční záření. „Díky odolnosti a nárokům na život v domácím prostředí se nemusíte bát umístit fíkus třeba i k severním oknům. Snažte se ale vyvarovat rychlých teplotních přechodů,“ říká Daniel Brychta, specialista z oddělení zahrady Hornbach.

Potřebujete-li nějakou exotičtější rostlinu, zkuste dracénu, která vzhledem připomíná palmu. Při výběru této nápadné rostliny narazíte na jednobarevné i panašované listy, ale jaký druh zvolíte, závisí pouze na vašem přání. Než si dracénu pořídíte, najděte pro ni vhodné místo – nejlépe bez přímého slunečního svitu a průvanu. Mějte na paměti, že pestré listy budou vyžadovat větší péči. Čím méně zeleně je na rostlině, tím více námahy jí dá přežít a život jí proto musíme usnadnit. Dopřejte proto panašovaným druhům celoročně a hlavně v období krátkých dnů více světla a umístěte je třeba na okenní parapet, případně je přisvětlujte.

Orchideje obarví domov

Hledáte další vhodné typy rostlin, které by přibližovaly design vašeho domova rozmanité exotice? Pořízení půvabných orchidejí je pro vás v tomto případě téměř nutností. Orchideje s různobarevnými květy můžete navíc přesně sladit s dalšími barvami vašeho pokoje nebo zimní zahrady. Návštěvy budou jistě obdivovat dvoubarevné květy orchidejí, které budou ladit s odstíny vašeho domova. Nejobdivovanější bývají fialové, růžové a bílé.

Překrásné květy ale na oplátku požadují kvůli svému životnímu cyklu specifickou péči. „Obvykle se rostliny přihnojují speciálním hnojivem pro orchideje, v zimě je ale díky zimnímu spánku hnojit nemusíte. Jednou za rok nastává u orchidejí vegetační klid, kdy květina neroste ani nekvete. Nabírá tak sílu na další období a po klidové fázi se opět květy bohatě rozvinou,“ přibližuje život orchidejí Daniel Brychta.

Exotika v podobě orchidejí navíc zasáhne všechny vaše smysly. Například druh Miltonia s velkými květy nejenže úžasně zpestří okolní prostředí, ale také příjemně provoní váš domov.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Hornbach

21.11.2016 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist