Zelenou střechu unese i dřevostavba. Jen vědět, jak na to

Český stavitel je vůči zeleným střechám stále nedůvěřivý. Často je považuje za výstřelek náročný na údržbu, nebo se obává zatékání. Dobře udělaná zelená střecha má mnoho benefitů, kterým se jiné krytiny ani nepřiblíží. Například skvěle izolují před přehříváním, zadržují vodu a rozšiřují užitný prostor. Extenzivní varianta je prakticky bezúdržbová.

dsc08086-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Knauf Insulation

Jako únik před velkoměstem se manželé rozhodli nedaleko Prahy postavit dřevostavbu, jejž střechu osadí nenáročnou zelení. V prvotních návrzích figurovala skladba střechy s deseti centimetry hlíny. To se však majiteli dřevostavby nezamlouvalo. Protože se sám pohybuje ve stavebnictví, věděl, že navýšením vrstvy hlíny by vzrostlo zatížení stěn. To by vyvolalo nutnost navýšení tloušťky stěn a rozměrů základových patek. V konečném důsledku by se zatížení zelené střechy s vrstvou hlíny propsalo do celé stavby, což by znamenalo výrazné prodražení stavby.

Řešení našel prostřednictvím České rady pro šetrné budovy, kde mu představili alternativu v podobě zelené střechy Urbanscape od Knauf Insulation. Tato varianta nezatěžující konstrukci stavby se pyšní lehkým substrátem z minerální vlny a zeleným kobercem z odolných, nenáročných rozchodníků.

Rozchodníky do nepohody

Tyto rostliny vydrží téměř jakoukoli nepřízeň počasí. Tato konkrétní střecha byla osazovaná postupně. Část položená v říjnu měla čas během zimy a podzimu zakořenit. Druhá část osazená na jaře prodělala zátěžovou zkoušku během léta, kdy manželé odjeli na dovolenou a rostliny byly vystaveny měsíčnímu suchu.

„O střechu z podzimu jsem se nebál, rozchodníky byly již uchycené. Starost mi dělaly ty z jara. Nemohli jsme je zalévat a ještě přišlo třicetidenní sucho. Tak jsem si říkal, zda to ten rozchodník rozchodí nebo nerozchodí,“ směje se majitel a dodává: „Dal to. Na střeše je úžasně vidět, jak rozchodníky fungují. Po dlouhém suchu, než začne pršet, jsou zplihlé. Po zalití tučnolisté listy natáhnout vodou a povyrostou. Zelená střecha se zvedne.“

Zelená zásobárna vody

Zelená střecha dokáže zachytit téměř všechnu vodu, kterou v době suchých dní postupně uvolňuje rostlinám. Přebytečná voda stéká do retenční nádrže, jejíž obsah slouží k zalévání zahrady. To zvládne i systém Urbanscape i přes svou relativně tenkou konstrukci.

„Zelené střechy většinu vody zachytí, proto stačilo vybudovat nádrž o obsahu jen čtyř kubíků místo dvanácti. Když do nádrže nateče málo vody, dopouštím ze studny,“ vysvětluje chod svého malého vodního hospodářství majitel dřevostavby.

Fotografie jsou pořízené koncem srpna. Zelená střecha v té době nebyla ani jednou zalitá. Jak vidíte, byla v perfektní kondici. Na podzim je doporučeno výrobcem pohnojit rostliny speciálním hnojivem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist