Zelené bydlení – návrat k přírodě II.

V rámci současného bio trendu se pomalu navracíme k přírodě. Stává se součástí našich domovů v podobě velkých pokojových rostlin, které čistí vzduch, vyzařují pozitivní energii a zbavují nás stresu.

Krásné exempláře dekorativních rostlin vytvářejí zelenou oázu, která nabídne příjemné zázemí a klid. Navodí pocit bezpečí, když pod ně usedneme – zlé zážitky a starosti jsou hned zapomenuty.

Dnes nabízíme další várku dekorativních rostlin – pokojových stromů, jež upoutají solitérním vzhledem a elegantní hrou zelené:  

Alocasia se svým divokým vzhledem, robustní stavbou a ostře zašpičatělými listy by se dobře hodila i do Jurského parku. Žilnatina má na rubu listů zvláštní nachově hnědou barvu, takže rostlina přitahuje pozornost, ať je umístěná nízko nebo vysoko. Alocasia prospívá nejlépe při pokojové teplotě okolo 20 °C na světlém stanovišti chráněném před přímým sluncem. Kořenový bal nenechte nikdy zcela vyschnout a listům dopřejte pravidelné rosení.

Velká inspirativní galerie rostlin

Tacca

pochází z Malajsie, kde se jí říká netopýří nebo čertovská květina kvůli černým květům s elegantními převislými tyčinkami. Když nalijete vodu do květní koruny, podpoříte růst dalších květních stvolů. Nesnáší přemokření kořenů a přímé slunce, zato vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Ideálním stanovištěm je tedy například koupelna s oknem.

Kdysi dávno se z afrického papyru vyráběl papír, sloužil jako potravina, střešní krytina, surovina pro výrobu provazů, pohárů a misek i jako materiál na stavbu člunů. Dnes je pro nás Cyperus papyrus atraktivní pokojovou rostlinou s deštníkovitými listy na trojhranných stoncích. Je opravdu nenáročný na pěstování. Aby se vypínal vzhůru jako balerína, postačí světlé, teplé stanoviště a trvale zavlažené kořeny.

Z rozčepýřeného ptačího hnízda se časem vyklube pohledná kapradina Asplenium antiquum ‘Osaka’ se zvlněnými okraji tuhých listů, která je domovem v Japonsku a na Tchaj-wanu. Kapradinu umístěte na stanoviště chráněné před sluncem, udržujte kořenový bal stále vlhký a listy pravidelně postřikujte vychladlou převařenou vodou. Za takových podmínek se jí bude dařit i v prostředí interiérů.

Jindřiška Kodičková
Foto: Holandská květinová kancelář a autorka

17.4.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist