Zelené bydlení – návrat k přírodě, díl I.

Velký zájem o biotrendy, ať už jídle, kosmetice či oblečení, zasáhl i nás. Je jen logické, že návrat k přírodě podporujeme i ve svých domovech. Jednoduchým, ale účinným krokem je zájem o dekorativní pokojové rostliny. Přinášejí kouzlo krásy, stávají se nepřehlédnutelným živým designovým doplňkem a vytvářejí příznivější klima.

118533-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

„Mnoho lidí v posledních letech objevilo kouzlo bydlení v zeleni. Zaplnili interiér svého domova pokojovými rostlinami nebo proměnili zasklené verandy tak, aby se z nich stala další obytná místnost,“ říká florista Petr Kopáč.

Při výběru rostlin je vždy nutné respektovat jejich požadavky na světlo, teplo a zálivku, abychom se z jejich růstu a proměn mohli těšit co nejvíce. Velmi dobře se hodí palmy, kapradiny, dracény, banánovník, juky či takové zvláštnosti, jakými jsou alokázie nebo Tacca.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Dnes nabízíme první pětici dekorativních rostlin, jež upoutají solitérním vzhledem,  různými odstíny zelené a bohatou strukturou listů a tím vhodně oživí jakýkoli interiér.

1. Chrysalidocarpus lutescens, zlatožlutá palma, je ozdobná pokojová palma se vzpřímenými listy, která překypuje energií a vyzařuje ji do svého okolí. Nemá centrální kmen, listy vyrůstají přímo ze země. Při stálé teplotě v místnosti a trvale vlhké zemině roste tak rychle, že brzy z ní bude pokojový strom.

2. Dracaena fragrans ‘Lemon Lime’ dostala název podle vzácně se objevujících, nádherně vonných květů. Má vzorované listy se světle a tmavě zelenými pruhy, které vytváří optický klam − když kolem rostliny projdete, vypadá, jako by se pohybovala. Nikdy nenechte zeminu v květináči zcela vyschnout, daří se jí na světlém místě.

3. Livistona rotundifolia, stoličková nebo fontánová palma, svými lesklými listy vytváří přírodní slunečníky. Plně vyvinuté listy mají krásný, téměř dokonale kruhový tvar. Rostlina vyžaduje stín a stálou teplotu okolo 20 °C. Ve vegetačním období zalévejte pravidelně, ale dejte pozor na přemokření. Velmi jí také prospívá rosení listů.

4. Musa, banánovník, se vyznačuje pomalu se rozvíjejícími listy. Středem listu probíhá červená céva, barva přechází od jasně zelené po modrozelenou. Banánovník vyžaduje dobře osvětlené stanoviště v létě i v zimě, hojnou zálivku a pravidelné hnojení. Pro zachování pěkného vzhledu je vhodné banánovník umístit na chráněné místo, protože vlivem přílišného průvanu nebo kontaktu se listy začínají třepit.

5. Asparagus setaceus má měkké jemné „jehličky“ (botanicky označované jako fylokladia), jež dokáží vytvořit stín, tlumit světlo a pohlcovat hluk, aniž by rostlina ztrácela cokoli ze své pohádkovosti. Velkou předností asparágusu je, že vyrůstá v jednotlivých patrech, takže vypadá průhledný a hustý zároveň. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce a stále mírně vlhký kořenový bal.

Jindřiška Kodičková
Foto: Holandská květinová kancelář

14.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist