Zelená zahrada plná zeleniny? Hurá na ni!

Pokud vyznáváte zdravý styl života a s láskou se staráte o keříčky rajčat, okurek nebo paprik, záhonky mrkví, petržel a brambor, možná je nejvyšší čas mrknout se, co se urodilo. A začít připravovat lahodné a lehké saláty.

126784-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Přestože na rostliny všude číhají plísně a jiné bakterie, které jim můžou způsobit různé neduhy, rajčata, papriky nebo okurky se zdají celkem odolné a jejich pěstování vám přinese jen radost a zdravé plody.

Postřikům se nevyhnete

Přesto se někdy nevyhneme použití chemických prostředků, a to hlavně kvůli bramborové plísni, která napadá překvapivě i rajčata, kvůli plísni okurkové napadající okurky a kvůli suché hnilobě, která se může objevit u paprik. Nezapomeňte s postřikem ani na melouny.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Kromě toho, že zeleninu ochráníte proti plísňovým chorobám, zkuste ještě vrcholky rajčat pro jistotu seříznout, aby měly plody dostatek času a prostoru dozrát. Pomožte takhle i růžičkovým kapustám, na jejichž vrcholcích se budou moci tvořit nové růžičky.

Čas cibule a česneku

Pokud pěstujete cibule a česnek a natě vám začínají polehávat a vypadají unaveně, je nejvyšší čas cibuloviny vykopat a sklidit. Nejdříve ale cibuli i česnek nechte ležet na záhoně nebo venku v bedýnkách, aby pořádně uschly a nezačaly zbytečně plesnivět.

Až potom, klidně i po třech týdnech nebo po měsíci volného ležení pod přístřeškem, je úplně očistěte, u cibule ukruťte natě, u česneku je odstřihněte, a zeleninu uschovejte.

Vysaďte ředkvičky a kedlubny

Máte-li ještě dostatek energie a volné záhony, můžete je využít k vysetí pozdější zeleniny. Některé druhy se totiž běžně sklízí až těsně před zimním obdobím, proto neváhejte zasadit pozdní odrůdy ředkviček, kedlubny nebo saláty.

Pokud pěstujete kopr, nezapomeňte se už teď zásobit na příští rok a sesbírejte semena. Pokud je zvládnete usušit, máte příští rok opět co zasévat.

Proti škůdcům

Věnujete-li se pěstování bylinek, nezapomeňte šalvěji, levanduli nebo tymiánu seříznout natě. Za prvé je můžete ihned použít ke kořenění jídel a za druhé vám ještě stihnou znovu obrazit.

Samozřejmě nezapomeňte rostliny chránit proti škůdcům. Vajíčka plžů jednoduše zničte a dospělé jedince hoďte za plot. Není nic horšího než zničená odrůda přírodou samotnou. A slimáci se toto léto opravdu vydařili, takže je nenechte parazitovat na vlastních záhonech!

Dlaší inpirace pro zahradu.

Martina Tlachová
Foto: avicenna.cz, vuatkerala.org, Vegetable garden guide, Zelenina na dlani, whatscookingamerica.net, Agrobio Opava

26.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist