Zelená barva v bytě

Budeme-li citovat odborníka: „Barva je život, bez barev by byl svět mrtvý“, napsal kdysi odborník na svět barev Johannes Itten. Barva je součástí lidského života, prostředí, přírody a všeho, co nás obklopuje. Dnes se zaměříme na barvu nejčastěji spojovanou s přírodou, jednu ze základních barev, barvu zelenou.

132043-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Patří sice k barvám studeným, ale přesto se v posledním období stává barvou v interiérech velmi využívanou. Lékařsky ověřeným faktem je, že v pokoji zařízeném ve studených barvách je člověku chladno dříve než tam, kde je pokoj zařízen v teplých barvách.

Z hlediska zařizování pokojů má mimořádnou důležitost několik barevných kontrastů: jedná se o barevné protějšky, jako například tmavá-světlá, studená-teplá, doplňková barva a hlavní barva.

Zelená barva představuje barvu naděje, klidu a rovnováhy. Je to barva rašícího jara, plodného léta, zeleného pole i mechu a jehličnanů v lese. Různé odstíny zelené poskytnou opravdu široké spektrum barevných efektů. Světlá žlutozelená je barvou přátelskou, mladistvou trávově zelenou. Přidáním bíle však již získá trochu vážnější efekt. Jako slavnostní barvu hodnotíme smrkově zelenou, která vznikne přimícháním barvy černé a modré. Přidáním žluté do zelené dostaneme světlejší, mechově zelenou barvu, která je teplejší a měkčí. Tu je možné vhodně zkombinovat s jinými teplými barvami.

Co se barevných kombinací týče, zelená působí příznivě jak vedle teplých žlutavých, tak vedle studených modrých a šedivých odstínů.

Intenzita barev je vždy závislá na dopadajícím světle. Tmavé barvy pohlcují více světla, což znamená, že v méně osvětlených pokojích mohou velké světlé povrchy vyvážit špatné osvětlení. Zatímco bílá barva odrazí až 80% dopadajícího světla, tmavě zelená jej stejné množství zachytí. Znamená to tedy, že pohltí 80% a odrazí jen 20% dopadajícího světla.Rozdíl je tedy značný.

Volíme-li barvy do bytu, měli bychom mít na paměti prostorutvorný vliv barev. Vědomě tedy můžeme využívat barev k pozměňování prostorového vjemu. Například tmavý strop vytvoří dojem nižšího pokoje. Tmavá barva podlahy dá větší pocit bezpečí. Intenzivní barvy stěn pokoj zmenšují. Světlé barvy stěn a podlahy vytvářejí dojem většího prostoru. Pokud tedy budeme v místnostech aplikovat spíše tmavší barvy, bude nutné postarat se o více zdrojů světla. Když na velkých plochách použijeme intenzivní barvy, pak doplňková barva na menší ploše by měla být, pokud možno, světlejší.

Se zelenou barvou se dnes v interiérech setkáváme velmi často. V tomto barevném duchu mohou být stejně dobře zařízeny ložnice, kuchyně, koupelny i dětské pokoje. Žádnou výjimku však netvoří ani zeleně vymalovaný obývací pokoj. Nahlédněte pro inspiraci do naší fotogalerie a do dalšího článku, který má společnou právě zelenou barvu, a to článek: „Ložnice v zelené – tip pro vás“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hotpinkcombatboots.com, minimalisti.com, cawah-homes.blogspot.com, furnituretrendzona.com, designluxuryhome.com, behiomedesign.com, gomoneyways.com, interiorresult.com, freshinteriorideas.com, freshinteriorideas.com, bs2h.com, blog.terrysfabrics.co.uk, blog.terrysfabrics.co.uk, wallpaperscrunch.com, hypevilla.com, freshinteriorideas.com, cultureofstyle.com, netinterior.net, freshinteriorideas.com, trendecoration.com

29.5.2014 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist