Žebříky jako praktické i dekorační prvky v interiérech

Možná už vás to také napadlo: Což takhle dát si do bytu žebřík! Žebřík nemusí sloužit vždy jen svému prvotnímu účelu, ale může plnit i funkci dekorační. Velmi praktické jsou žebříky v místnostech, kde je potřeba neustále něco odkládat a přitom není příliš účelné vše rovnou schovávat.

Žebřík podle encyklopedie

Encyklopedie popisuje žebřík jako nástroj, který má za úkol umožnit zdolání prudkých výškových rozdílů, ať už formou šplhání nebo sestupování. Proti tomuto nelze, pravda, vůbec nic namítat. Žebřík se k tomu, aby splnil svůj účel, opře o stěnu či jiný předmět pod ostrým úhlem, tak vznikne nakloněná rovina a po ní lze pak šplhat nahoru. I s tímto tvrzením nelze než souhlasit. Ovšem my se dnes zaměříme na dekorační hodnotu žebříku, což znamená, že vodorovně umístěné příčky mezi dvěma stojnami využijeme k zavěšování a uskladňování nejrůznějších předmětů a nebudeme po nich tedy šplhat.

Čistě dekorativní funkce žebříku

Některé žebříky, které jsou vypracované ze zajímavého dřeva anebo mají určitou historickou hodnotu, se hodí postavit do místnosti jako solitérní dekorace a využívat je pouze tímto způsobem. Za určitých podmínek, kdy je ohleduplně vyspravíme, zakonzervujeme anebo nalakujeme, zde mohou stát opravdu dlouho ve zcela neporušeném stavu. Hlavní je taková úprava dřeva, která zabrání jeho napadání dřevokaznými houbami a škůdci.

Další funkce žebříků

Dekorativní držáky kuchyňského nádobí, odkládací poličky v kuchyni či koupelně, stojany na ručníky a osušky, závěsné konstrukce na oděvy, místo pro odložení oděvů v ložnici, poličky na květiny anebo pro usnadnění přístupu do knihovny, všemi těmito způsoby lze žebříky v interiéru rovněž využít. A možná sami přijdete ještě na další způsoby jejich využití. Pro inspiraci doporučujeme nahlédnout do fotogalerie u článku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: cloudinary.com, nicety.livejournal.com, zuhausewohnen.de, images.meredith.com, wohnidee.wunderweib.de, welcomebeyond.com, deconow.gr, micasarevista.com, skeppsholmen.se, alvhemmakleri.se, lh6ggpht.com

24.11.2014 4:00
Více o tématu: dekoraceinteriérkvětiny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist