Ze staré stáje vzniklo pohodlné bydlení pro dvě generace

Máte rádi jižní slunce? Pojďte se s námi podívat, jak žijí Portugalci v historickém rodinném domě v romantickém údolí. Inspiraci v této proměně najdou všichni, kteří se cítí dobře mezi přírodními materiály, ctí tradice předků a nebojí se kombinace moderního s historickým.

Portugalsko je malá, ale velmi rozmanitá země. Najdete tam hory, písečné pláže i polopouště. A podobně různorodá je tam i lidová architektura. Přesto, když se podíváte na domy v portugalských vesnicích či městech, si uvědomíte, že některé materiály tam převažují. Většinou totiž všude najdete hlavně kombinaci kamene a dřeva. Tento typ stavení tam najdete dodnes. A proto Portugalci zůstávají věrní těmto přírodním materiálům i při rekonstrukci svých obydlí.

V jedné budově byl ustájený dobytek

Vesnická historická obydlí se většinou skládala ze dvou částí. V jedné byl ustájený dobytek, v druhé pak bydleli majitelé. V současné době už samozřejmě toto uspořádání není většinou potřebné, a proto se početná rodina rozhodla, že se pustí do celkové rekonstrukce obou jednotek rodinného domu. Stávající dispozice byla už dávno nevyhovující a navíc vznikla nutnost vyřešit dvougenerační bydlení.

Jak spojit staré s novým?

Majitelé oslovili architektonické studio vedené Josém Luísem Velosem s požadavkem, že chtějí zmodernizovat oba objekty a vytvořit obytný prostor také v části, která byla v minulosti určená pro domácí zvířata. Takové zadání nebylo jednoduché, protože právě stáj byla hodně podmáčená díky nedostatečné izolaci a spodním vodám.

Architekt sice musel splnit přání majitelů a zachovat v místě genius loci. Zároveň však bylo třeba najít způsob, jak spojit historickou atmosféru budovy s požadavky kladeným na současné standardy bydlení. Nejprve bylo provedeno meliorační opatření, které naštěstí díky moderním technologiím už není problém. Byly zachovány původní části kamenného zdiva.

Štíty obou budov jsou orientovány na sever, takže jsou hodně zatěžovány povětrnostními podmínkami a bylo nutné je zateplit.

Při stavebních úpravách byly kromě kamene použity především borovice a sklo. Pevnost a trvanlivost železa se osvědčila při výrobě zábradlí a některých vertikálních fasádních prvků.

Přírodní materiály najdete i v interiéru

Nejen zvenku, ale i v interiéru se opakují dekory dřeva, železa a kamene. Dojem světlého a prostorově velkorysého bydlení podtrhují velké prosklené plochy. Promyšlenou rekonstrukcí tak vznikly dvě samostatné obytné jednotky. Každá z nich je doplněna terasou se zásuvnou střechou, která slouží k příjemné relaxaci a zajišťuje nádherný výhled do okolní krajiny.

Text: Ivana Kukalová

3.3.2017 10:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist