Zdravě spát, zdravě žít!

Jaro je dávno tady a vy jste i přes energické sluníčko stále unavení? Možná nebude tak složité problém vyřešit. Co zkusit změnit matraci, polštář a přikrývku? Vždyť postel je právě to místo, kde se energií nabíjíme nejvíc!

Spánek je nesmírně důležitá součást našeho života, vždyť zhruba třetinu svého času prospíme! Každý den se nám třídí paměť, obnovují se soustavy těla, tělo se zkrátka jaksi „opravuje“. Je-li vám třicet, zhruba deset let jste strávili na lůžku, a to už je docela pádný důvod k tomu, věnovat jeho výběru dostatek času. Výsledek na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Jak vlastně spíme?

Zpočátku je důležité uvědomit si, jak vlastně v noci spíme. Na boku? Nebo na zádech? Převalujeme se? Je nám zima nebo naopak teplo?

Bez čeho se neobejdeme: matrace

Správné lůžko tělo správně podepře, páteř by totiž měla být i při ležení na boku v přímce. Příliš měkká nebo příliš tvrdá matrace totiž prohne páteř do nepřirozeného oblouku, proto bychom měli zvolit anatomicky tvarovanou matraci pro zdravý spánek, která zaručí optimální regeneraci.

Neznamená to ale, že pokud je váš známý nadšený ze svojí matrace, ihned si ji přivezeme domů. Spíš naopak. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Matraci bychom měli pořizovat individuálně, záleží i na váze a výšce spáče, na tom, kolikrát za noc se pohne, i na poloze při spánku.

Druhý pomocník: polštář

Podcenit bychom neměli ani polštář. Ve specializovaných obchodech na zdravé spaní, ale i například v obchodním domě Ikea najdeme tvarované polštáře, které dokáží správně podepřít hlavu. Díky lepší opoře tak získáme lepší pohodlí a lépe se vyspíme.

Narozdíl od lidí, co spí na boku, je pro ty, kteří spí na břiše, nutný měkčí a nižší polštář, který zmírní zbytečnou zátěž na krk.

A tečka na závěr: přikrývka

Teď už zbývá vybrat jedině přikrývku. Ta by také měla splnit úkoly, které na ni klademe. Jsme-li zvyklí na otevřené okno a celkově na zimu v místnosti, bude nám stačit tenčí přikrývka, pod kterou se nebudeme zbytečně potit.

Pro zimomřivé vybereme teplejší duchnu, a pro ty, kterým je chvíli zima, chvíli teplo, se bude hodit přikrývka, která dokáže teplo regulovat – přijme tedy jakoukoliv tělesnou teplotu a v různých zónách teplo uchová nebo naopak uvolní.

A teď už stačí jen dodat: dobrou noc! A ráno ať je nabité energií!

Martina Tlachová
Foto: JMP – Bavlna.cz, Studio zdravého spaní, Marttan, Premio, Nábytek Šenov

23.7.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist