Zdravé spaní je důležité pro všechny

Zdravé spaní je jednou z podmínek dobrého zdraví. K dobrému spánku je však potřeba nejen kvalitní postel s odpovídajícím vybavením (rošt, matrace, lůžkoviny), ale spánek je třeba brát celkové velmi zodpovědné.

131145-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Pro zdravé spaní je velmi důležitá pravidelnost, tedy čas uléhání ke spánku i vstávání. Pro zdravé spaní je také důležitá teplota v pokoji, která by se měla pohybovat mezi 18 až 21 stupni. Ložnice by měla být pravidelně a důkladně větrána.

Možná i vás napadlo – dobře, ale jak zjistím, že matrace, kterou si koupím, mi bude vyhovovat? Jistě, jiné je vyzkoušet matraci v prodejně a jiné je na ní spát. V každém případě je důležité si matraci před koupí vyzkoušet a řídit se svým pocitem. Ale nejen ním. Kdo má problémy s páteří, měl by se poradit se svým lékařem. Ten mu umí doporučit, jaká matrace je pro něj lepší vzhledem k zdravotním problémům.

Poradit umí i odborníci v prodejnách, kteří znají vlastnosti jednotlivých druhů matrací. Některé matrace používáním změknou, takže při jejich koupi je třeba počítat i s touto skutečností. Vynikajícím pomocníkem, který otestuje vhodnost konkrétního matrace, je deka s tlakovými senzory. Je to deka ze speciálního materiálu, na kterém jsou tlakové senzory, zaznamenávající tlak vyvíjený tělem vleže. Údaje, které tlakové senzory zaznamenají, se přenesou do počítače, kde se pomocí příslušného programu vytvoří barevný obraz. Na něm přesně vidět, která část těla vyvíjí na matraci tlak a zda je matrace pro toho, či onoho vhodná. Takové služby poskytují některé prodejny matrací a jsou opravdu na „nezaplacení“.

Ohledně zdravého spaní je také opředeno mnoho mýtů. Jedním z těch hlavních je například to, že je nutné spát osm hodin, aby byl spánek k něčemu – opravdu to není tak, jak se neustále opakuje. Pro dobré zdraví stačí šest hodin kvalitního spánku. Před ulehnutím by se neměli pít nápoje obsahující kofein (káva, cola, čaj), kouřit či pít alkohol. To platí také pro aktivní pohyb. Před spánkem je vhodná lehčí procházka než vysilující cvičení v posilovně. Postel by měla být určená pouze pro spaní. To znamená – žádné sledování televize, jedení či pracování.

Lucie Sýkorová

Foto: houzz.com

14.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist