Zdravé bydlení je …

Zdravé bydlení je stejně jako zdravý či „bio“ životní styl jedním z dominantní trendů. Zdravě a plnohodnotně spát, zdravě sedět a zdravě bydlet. Ale co to vlastně znamená ? Co je to „zdravé bydlení“ ?

125843-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Na tuto otázku se dá odpovědět dvěma způsoby. Jednak je možné věnovat se samotným zařizovacím předmětům a zaměřit se pak na jejich ergonomickou způsobilost a druhý způsob představuje posuzování vhodnosti užívání samotného bytu a tedy vlastně cosi jako „uživatelskou gramotnost“, jejíž úroveň je do značné míry mírou zdravotní nezávadnosti bydlení jako takového.

Zařizovací předměty

Mezi zařizovací předměty, které mají na zdravé bydlení největší vliv, patří bezesporu lehací a sedací nábytek a nejvíce problematizované jsou v tomto případě lůžka, respektive jejich rošty a matrace. Zdravému spaní a výběru správné zdravotní matrace se věnujeme ZDE.

Velmi důležitá je také přítomnost a množství domácích textilií, které jsou přirozeným prostředím pro roztoče, pro hromadění prachu a jiných dalších alergenů. Této skutečnosti by se neměli věnovat jen alergici, ale i ti, kteří alergiemi (zatím) netrpí, neboť dnes není výjimkou, že se alergie projeví až ve středním věku.  Problematická místa jsou pak koberce, dečky, přehozy, závěsy atp.

TIP: zkuste vaší podlahovinu nahradit podlahovinou, která se dá snadno ošetřovat stíráním vlhkým hadrem. Vyhnete se tak pracnému vysávání a zlikvidujete jedno z největších úložišť alergenů v bytě. Podobně se dají nahradit závěsy žaluziemi.

TIP: pokud se nechcete vzdát koberců, zvažte pořízení výkonného vysavače s tzv. hepa filtrem, který dokáže alergeny eliminovat.

Užívání bytu

V tomto případě je primární osvojení si principů správného větrání, které souvisí nejen s nutností přísunu čerstvého nevydýchaného vzduchu, ale také s náklady na vytápění. Jak správně temperovat interiér a jeho části se dočtete ZDE.

TIP: pokud používáte centrální a nebo jiné kontrolovatelné vytápění, pak zkuste zvážit jeho přísnější a v důsledku také ekonomičtější regulaci pomocí termostatu a teplotních čidel. Pořizovací investice se vám vrátí nejen v nižších provozních nákladech, ale také v podobě správně a příjemně vytopeném interiéru.

Red.
Foto Space4living, Atmosphere s r.o.

2.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist