Zdravá a rychlá

Hektický život nám často nedopřeje času k dlouhé labužnické koupeli, a tak často raději sáhneme po sprše. Její použití je nejen rychlejší, ale i hygieničtější. Proto se pro většinu z nás stalo sprchování samozřejmým každodenním rituálem.

Ať už se při zařizování koupelny chystáte využívat sprchový box, kout nebo třeba jen vanu, nezapomeňte na několik detailů.

Kdo má v koupelně málo místa, bude zřejmě muset zvolit kompromis a dovybavit vanu sprchovou zástěnou nebo závěsem. Počítáte-li předem s touto variantou, vyberte vanu s rovným dnem, která je pro sprchování projektovaná, lépe se do ní vstupuje.

Ideální situace nastane, pokud se do koupelny vejde vana i sprchový kout. Pokud to jen trochu místo dovolí, nekupujte nejmenší velikost, minimum pro pohodlnou očistu je 90 x 90 cm. Místo šetří čtvrtkruhové kouty, podle půdorysu koupelny je také možné zvolit obdélníkový tvar, kde se na jednom z rozměrů sice šetří, ale ve druhém centimetry přebývají, takže máte jistotu, že alespoň v jednom směru se můžete předklonit, když vám spadne mýdlo na zem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Sprchové zástěny se vyrábějí z plastu nebo bezpečnostního skla. Při rozhodování, který z materiálů zvolit, pamatujte na následující fakta: Plastové varianty jsou levnější (přibližně o dvacet až třicet procent) a také tak i působí. Výplně jsou k dostání v různých povrchových úpravách, což přináší uživateli větší možnost výběru, plastové desky však musí být zarámovány v hliníkových rámech, kolem nichž se bohužel usazují nečistoty a vodní kámen. Proto jsou tyto typy náročnější na údržbu. To se netýká skleněných zástěn, které jsou samonosné. Nemusí mít kolem celé plochy rám, takže zástěna působí subtilnějším a čistším dojmem, ukotvuje se pouze na bocích, tam, kde jsou uloženy závěsy skládacích systémů.

Vedle správné volby materiálu je velmi důležité provedení. Zástěnu používáme někdy i vícekrát denně a předpokládáme, že nám bude sloužit několik let. Časté otvírání a zavírání však materiál unavuje a je víc než jasné, že pokud zvolíme nejlevnější variantu, nemůžeme počítat s tím, že nám výrobek bude sloužit donekonečna. Ne nepodstatné je otvírání dveří. Pokud máme posuvnou variantu, musíme počítat s tím, že se vodní kámen a nečistoty usazují v pojezdech, a to komplikuje údržbu.

Radek Starý
Foto: Koralle, Hüppe, Delta Kolo, Ronal
29.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist