Zdařilá konverze staré Mlýnice v administrativně-kulturní centrum

Objekt Mlýnice je součástí rozsáhlého post-industriálního areálu Lehkých stavebních hmot v Bratislavě. Od šedesátých let se tu vyráběly tvárnice, desky a panely z porobetonu. Výroba trvala do doku 1992. Po privatizaci začali noví majitelé areál rozprodávat a ten začal postupně chátrat. Tomu je nyní konec.

gut_gut_ise_mlynica_05-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: Foto: Martin Tůma a Jakub Skokan / BoysPlayNice

Architektonický návrh ateliéru Gutgut pracuje s konstrukcí původní stavby. S železobetonovou kostrou vyplněnou pórobetonem pracuje volně a novou náplň vkládá do již existujícího obalu. Fasády otevírá účelově na místech, kde je to v souladu s novou dispozicí a s respektem k nosnosti existujících konstrukcí. Nové otvory mají volnou čitelnou kompozici v protikladu k původní racionální mřížce oken, typických pro industriální objekt.

Objekt Mlýnice je vertikálně funkčně rozčleněný na tři celky, každý s vlastním účelem – kulturní využití, administrativní prostory a byty, které spolu volně komunikují přes ústřední halu bývalé výroby.

Tvrdá konstrukce nosného skeletu je doplněná transparentními příčkami nové dispozice, měkkými dřevěnými panely, profilitovými stěnami a volně vedenými rozvody médií bez kapotáže. Z ústřední haly jsou přístupné původní betonové násypky, do kterých jsou vložené tři nová podlaží pro administrativní účely.

Kontrast starého a nového zdůrazňuje kvalitu původního projektu, na které je návrh nové koncepce postaven. Tento přístup vyžadoval zbavit se nepotřebného nánosu, zvýraznit statickou podstatu domu a vytěžit z ní maximum pro nové využití. Z bývalé industriální budovy čistě technicko-výrobního charakteru se po rekonstrukci stal moderní objekt určený pro kulturní události, firemní prezentaci, administrativní využití a v malém využití i pro bydlení ve volných dispozicích.

6.9.2018 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist