Zbožňujete dřevo, ale zdá se vám moc drahé? Vyberte si vinyl!

Řeč je tentokrát o podlahové krytině. Dřevěná podlaha je sice tzv. klasika, ale má jisté nevýhody. Jsou jimi především náročná údržba a poměrně vysoká cena. Nicméně výrobci vinylových podlah přinášejí elegantní alternativu, která se zmíněnými neduhy netrpí.

obr.01_unilin_i_40074_landscape-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Unilin

Při nákupu vinylové podlahy nemusíte fandit jen dřevu. Můžete si totiž dopřát dekor mramoru, břidlice nebo pískovce, a to vše v různých barevných odstínech a stylech. Podlahové díly z vinylu prostě dodají vašemu bydlení hřejivý pocit domova.

Proč vinyl není lino?

Možná vás napadne, že vinyl je vlastně PVC, které se pokládá na podlahy už spoustu let a příliš parády zrovna nenadělá. Není to tak úplně pravda.

Asi nejvýstižněji na tuto otázku odpověděl Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi: „Jak měkčené PVC, obvykle prodávané v rolích, tak tvrzené vinylové dílce se vyrábějí z polyvinylchloridu a jejich výrobní postup se takřka shoduje. Zjednodušeně můžeme říci, že jediný podstatný rozdíl se týká množství použitých plastifikátorů, pomocí kterých krytina měkne a lze ji pak navinout na roli. V případě vinylových dílců, tzv. Luxury Vinyl Tiles či LVT, se se změkčovadly naopak šetří.“

Tlumí hluk

Vinylovou podlahu můžete položit ve všech místnostech, a to nejen v bytě. Protože je velmi odolná proti otěru a opotřebení, hodí se do předsíní, vstupních hal i kanceláří. Na rozdíl od dlažby či laminátové podlahy na vinylu skoro neslyšíte klapot podpatků nebo dupot ratolestí v dětském pokoji, protože tento typ krytiny z velké části absorbuje hluk. Nebude vám ani „zima od nohou“. Jedná se totiž o materiál, který při dotyku nestudí. Naopak je velmi příjemný na dotek i chůzi a je přirozeně teplý.

Možná vás zarazilo tvrzení, že se hodí do všech místností. Ani to však není omyl. Vinylové desky můžete bez váhání použít v koupelně, protože se vyrábějí i ve voděodolné úpravě. Klidně můžete dát třeba do zimní zahrady nebo na krytý balkon či terasu. V neposlední řadě určitě oceníte snadnou údržbu, neboť podlahu stačí jen setřít vlhkým mopem.

Je libo rustikální nebo skandinávský styl?

Zdá se, že nic z toho není problém. Rozhodnete-li se pro vinylovou podlahu určenou do venkovské chalupy, určitě si vyberete z dekorů, které jsou na první pohled nerozeznatelné od hrubých neopracovaných prken například z jasanu.

Imitace vyběleného přírodního dubu se zase skvěle hodí do interiérů inspirovaných středomořským stylem, kterému vládnou lehkost mořského vánku a přírodní odstíny moře a písčitých pláží. Tmavé zemité barvy vinylových dílců skvěle zvýrazní atmosféru obývacích pokojů nebo pracoven. Vyberte si svůj styl v naší fotogalerii.

Text: Ivana Kukalová

3.1.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist