Zázračné interiérové rostliny – pořiďte si je také

Mnozí z vás ví, že existují takzvané zázračné byliny na všelijaké neduhy. Heřmánek, bazalka, tymián nebo třeba měsíček lékařský jsou rostlinky, které můžete pěstovat na svých zahrádkách anebo třeba v truhlíku na balkoně, ale do interiéru nepatří. Na to jsou tu jiní „specialisté“.

Mezi takové zázračné interiérové rostliny patří například některé druhy kaktusů a sukulentů. Japonští vědci poměrně nedávno zjistili, že kaktusy s výrazně podlouhlým růstem stonku rodu Cereus, vyznačující se svým sloupovitým tvarem se vyplatí umístit vedle televizoru anebo třeba ke stolnímu počítači. Tyto sukulenty mohou mít však i odlišný typ růstu. Mohou být i takzvaně poléhavé, plazivé, převislé nebo popínavé – zde se už ale jedná o rod Opuntia.  A čím jsou tak výjimečné? Jednoduše tím, že dovedou pohltit nebo odvrátit škodlivé záření, které monitory a televizory produkují, jsou-li zapnuté.

Dalším bojovníkem za vaše „zdravé bydlení“ je například popínavá lilie Gloriosa rothschildiana. Tato exotická kráska je popínavá teplomilná rostlina rostoucí z hlízy a kromě toho, že chrání naše zdraví se může pyšnit také překrásnými květy. Právě její „koruna krásy“, tedy květ, je úložištěm její zázračné síly. Způsob, jakým tato rostlina provozuje fotosyntézu má daleko silnější efekt, nežli u ostatních rostlin. Dokáže vzduch čistit od škodlivých látek a podobně jako její souputníci sukulenty, dokáže i tato lilie odklánět nepříznivé záření z monitorů počítačů.

Velká inspirativní galerie rostlin

Pokojové azalky s rudým květenstvím mají zase příznivý vliv na náš zrak. Ačkoliv vědci nedokáží přesně specifikovat čím to bylo způsobeno, tak prokazatelně méně unavené oči měli při práci ti lidé ze zkoumaného vzorku, kteří měli při prácipočítače nebo při sledování televize na stole vedle sebe položenou právě azalku rodu Rododendron simsii. Tito lidé dokázali pracovat až o 2 hodiny déle bez přestávky, nežli ti, kteří byli nuceni pracovat bez podpory této rudé, bílé anebo růžové rostliny.

Energii v nás zase údajně probouzí pokojové chilli papričky a taková „Vánoční hvězda“, která rovněž může hýřit mnoha barvami, ta prý zase údajně navozuje harmonii a uklidňuje lidskou mysl. Co si ale budeme namlouvat… mnohdy přece stačí, dát si na stůl nebo na komodu květináč se zelenou travičkou nebo jakoukoliv obyčejnou pokojovkou a našemu z pixelů unavenému zraku se i tak příjemně uleví.

Lucie Sýkorová

Foto: bumblebee.com, panoramio.com, plantas.facilisimo.com, tomasdebruyne.com, thelifestyleconcept.com, interiorsonline.biz, psychicjaneen.com,  cactiguide.com, floradania.dk,

31.10.2013 1:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist