Zazimování bazénu

Podzimní práce na zahradě a v okolí domu s sebou přinášejí nejen záležitosti se sklizní úrody, ale i přípravu bazénu na zimu. Právě konec září je tím pravým obdobím na zazimování venkovních či sezónních bazénů.

119947-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Při zazimování bazénu máte v podstatě dvě možnosti: 1. buďto vypuštění celého obsahu bazénu anebo 2. ponechání vody v bazénu. Podle toho, jakou možnost zvolíte, tak následně pokračujete.

Pokud je nutné bazén vypustit, má zůstat prázdný pouze po nejkratší možnou dobu. U bazénu napuštěného vodou, jsou totiž tlaky na stěny bazénu stále stejné. Pokud ho však vyprázdníme, v tom momentě začíná na stěny a dno bazénu působit tlak okolí. Tak mohou vznikat trhliny a narušení konstrukční vodotěsnosti. Proto ponechání bazénu napuštěného, je ekonomičtější i bezpečnější variantou zazimování.

Bazény – inspirativní fotogalerie

Je však zapotřebí myslet na to, že bazén, ve kterém je voda ponechána delší dobu bez úpravy, má vysoký nárůst řas a mikroorganismů a dochází v něm také k vyššímu znečištění  organickému, a to díky padajícímu listí, větvím a také například v okolí sečené trávy. Proto je nutné na jaře bazén před koupací sezonou vypustit, vydezinfikovat jeho stěny a dno a bazén opětovně napustit. Znečištění napuštěného bazénu se dá ale poměrně úspěšně předcházet průběžně, a to opakovanou dezinfekcí, nárazovou recirkulací, vysáváním nečistot a podobně. V tomto případě je nejvhodnějším dezinfekčním činidlem chlór.

Před zazimováním nezapomeňte odstranit z vody žebřík a uložit ho na bezpečné místo, poté vodu v bazénu upustit až po trysky. Na hladinu dejte polyesterové desky anebo nádoby naplněné 30% roztokem kuchyňské soli, aby nedošlo k jejich zamrznutí. Tyto desky nebo nádoby totiž přenášejí a zmírňují tlak a zabraňují následně jeho působení na stěnu bazénu.

Velmi důležitým krokem je propláchnutí a odvodnění filtru a také odpojení a odvodnění potrubí. Nutné je i vypnutí proudu k jednotlivým elektrickým zařízením, u kterých se vyplatí jejich odmontování a vysušení. Pravidelně je nutno odstraňovat vzniklou korozi. Odmontovány by měly být i části určené k měření a regulaci. Měřící sondy nesmějí zůstat na suchu, neboť by tak došlo k jejich poškození.

Z našich článků vám dále nabízíme k přečtení: „Budoucnost moderního stavebnictví – to musíte vidět“ anebo „Bydlíme na střeše“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: abovegroundswimmingpool.org.uk, ultramodern.com, glengatewaterblog.com, mureth.blogspot.com, rhucs.com, pietilapoolsservices.com, bradybunchplus1.blogspot.com, e-landscapedesign.com, challey.com, merchantcircle.com, merchantcircle.com, guardianpoolfence.com, namcopool.com, poolcoblog.blogspot.com, thedasslerdiaries.blogspot.com, davesabovegroundpools.blogspot.com

28.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist