Zazdění nadbytečných dveří

Zvláště v místnostech, které mají dva přístupy, se stává, že jedny dveře jsou zkrátka navíc a zbytečně omezují prostor pro optimální rozmisťování nábytku. V takovém případě přichází v úvahu možnost, vybourat dveřní zárubně a dveře zkrátka zazdít. V dnešním článku se podíváme, jak na to. Možná nakonec zjistíte, že je to záležitost mnohem jednodušší, než jste mysleli

121708-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

V průchozích pokojích se bez dvojích dveří neobejdete, ale zazdít můžete klidně jedny dveře, v místnosti, kam se dá vstoupit jak ze sousedního pokoje, tak ještě navíc z předsíně. Uvidíte, kolik místa na nábytek pak v takto upraveném pokoji získáte navíc! Pak už stačí se jen rozmyslet, zda zazdíte dveře natrvalo anebo pokud si ještě zcela nejste jisti, zda tyto dveře v budoucnu nebudete opět potřebovat, pak je zazděte tak, abyste si zachovali možnost obnovení průchodu.

Co se týče vyjmutí dveřní zárubně, nejdříve je zapotřebí proříznout montážní pěnu. Použijte na to list z pily, který si předtím v místě uchopení omotejte nejlépe lepicí páskou. Prořízněte všechna místa pěnového spojení, kterých bývá obvykle 6. Poté celou zárubeň vyjměte. Zbytky pěny ze zdiva odstraňte špachtlí případně ostrým nožem.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Pokud chcete zachovat možnost případného obnovení průchodu, zvolte dřevo a deskový materiál. Místo vrtání a šroubování použijte lepení. Současná moderní lepidla mají vysokou pevnost spojovaných materiálů, takže jsou srovnatelné s klasickými šroubovanými spoji.

Nejjednodušší způsob trvalého zaslepení dveří je možný pomocí dřevěného obložení konstrukce. Dají se použít zcela rovné střešní latě a desky ze sádrokartonu. Střešní latě upravte na míru podle potřebné naměřené délky a provrtejte je v místech určených k pozdějšímu připevnění do zdi. Přesné umístění latí si vyměřte podle kousku sádrovláknité desky, ta musí plošně lícovat s povrchem stěny. Za pomoci hřebíku a kladiva si označte místa otvorů. Otvory vrtejte pevným vrtákem do kamene. Připevněte první lať, a pak stejným způsobům pokračujte i v případě dalších obvodových latí.

Jakmile zhotovíte nosné trámy, pusťte se do přířezu sádrovláknitých desek. Nejvhodnější k tomu bude přímočará pila. Je nutné zajistit, aby sádrový tmel ve spárách dobře držel. Můžete tomu napomoci zešikmením okrajů pomocí hoblíku.

Deskypřipevněte za pomoci šroubů vhodných do sádrokartonu, poznáte je podle ostrých hran, které se doslova zaseknou do jeho povrchu. Na závěr hlavy šroubů i spáry zatmelte.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

Pro trvalé zaslepení dveří, o kterých máte jistotu, že je už v budoucnu využívat nebudete, můžete použít velkoformátové pórobetonové tvárnice.

Pokud ale řešíte právě opačný problém a vybíráte nové dveře pro váš byt, můžete se inspirovat v našem článku „Skleněné dveře v interiéru“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: theestateofthings.com, woodharbordoors.com, naylormyersdoors.co.uk, purestylehome.blogspot.com, mondegroup.org, thehousethatkatandfredbuilt.blogspot.com, contemporist.com, besthomedecorators.com, homeinteriordesignideas.org

28.1.2013 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist