Zavlažování pokojových rostlin během dovolené

V dnešní moderní době, kdy je všechno možné dálkově ovládat za pomoci chytrých mobilních telefonů a ještě chytřejších aplikací, je možné snadno zajistit květinám v době naší letní dovolené dostatečnou zálivku, aby v době naší nepřítomnosti nežíznily. Odjíždíme-li na dovolenou a doma necháváme v prázdném bytě spoustu květin, bylo by škoda, kdybychom je nechali bez té nejnutnější péče.

121989-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Péče o květiny před dovolenou je pro někoho starost navíc, pro jiné je to jen několik zmáčknutí ovladačů a pro dalšího třeba prosba, se kterou se vydají za hodnou sousedkou, aby se jim přes dovolenou o květiny postarala.

Ti, kteří již dávno začali s letněním pokojovek a umístili je na své zahradě, nyní mají možnost přesunout je do dosahu automatického zavlažovacího systému, který je schopen dodat jim tolik vody, kolik bude potřeba. Zálivku upraví i v případě, že prší, takže není třeba se obávat, že by takové zařízení nedokázalo svůj úkol zvládnout.

Jestliže vaše pokojové rostliny ale zůstávají doma a ani sousedka není zrovna po ruce, využijte jednoduchého způsobu zavlažování, který využívá principu zeminy a její schopnosti odebírat vláhu postupně, přitéká-li úzkým přívodem. Zcela jednoduše se dá takový systém vytvořit podomácku z plastových lahví. Víčka se navrtají a našroubují zpět na otvor plastové lahve, kterou jsme předtím naplnili vodou. Otvor ve víčku však nesmí být příliš široký, jinak by voda rostlinu v květináči okamžitě zaplavila. Poté už stačí jen lahve naplněné vodou zatlačit navrtaným víčkem hluboko do květináče.  Jakmile bude poslední vydatná zálivka pryč a zemina začne vysychat, začne si zároveň i odebírat vodu z plastové zásobárny. Ideální jsou pro tento typ zálivky plastové lahve menšího objemu, neboť u nich nehrozí vyvrácení. Obdobnou, avšak elegantnější náhradou tohoto zavlažovacího systému jsou ozdobné skleněné baňky, které dnes seženete v nerůznějších tvarech a barvách.

Savé schopnosti přírodních materiálů znaly už mnohem dříve i naše babičky a s velkým úspěchem je využívaly. Velmi dobře věděly, že knot z bavlny nebo jiných savých vláken dobře vedou vlhkost, která po nich vzlíná. Jedinou podmínkou je to, aby byla vodou důkladně prosáknutá zemina i knot. Knot poté jedním koncem umístíme do rezervoáru s vodou a druhý konec zavedeme hluboko do zeminy ke kořenovému balu rostliny. Jsou-li květináče objemnější, je nutné zavést do nich knotů více. Vlákna však mohou přivádět vodu i zespodu. Například bavlněný provázek se dobře protáhne spodním otvorem v květináči a jednotlivé květináče pak seskupíte na místo, například pečící plech anebo vaničku po dětech, dno opatříte vrstvou keramzitu a v nádobě umístěný keramzit vydatně zalijete vodou.

Dalším způsobem, jak zavlažovat pokojové rostliny je jednotný zavodňovací systém představující tenké plastové hadičky, ty vedou vodu ze zásobárny do jednotlivých květináčů.  Vzhledem k tomu, že plasty nejsou schopny vodu nasát, hnacím motorem tohoto systému jsou hliněné kužely umístěné zapíchnutím v zemině u kořenového systému rostliny, do těchto kuželů pak hadičky ústí.

Využít můžete ovšem i samozavlažovací truhlíky, květináče, nebo gelové perly napuštěné vodou atd. Možností je opravdu mnoho. Na některé další upozorňuje náš článek s názvem „Aby o dovolené vaše květiny nestrádaly“ nebo Samozavlažovací květináčky vlastní výroby – rychle a levně!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: int.com, piclic.com, karcher.com, greendiary.com, ebayimg.com, alliexpress.com, hypeanidea.com, housetohome.co.uk, c hamberofcommerce.pl, walterreeves.com, eva.ro, incrediblethings.com, trendblast.com, posts.preppergreen.com, bellefioriflorist.com

Velká inspirativní galerie rostlin

19.7.2013 12:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist