Zavírejte potichu

Moderní systémy zavírání dveří, dvířek a zásuvek zajistí, že vás nebude při jejich manipulaci slyšet, ale také vylepšují vzhled nábytku, na který jsou instalované. Některé jako třeba ovládání dotykem jsou celkem známé, jaké jsou ty ostatní?

Jako peříčko

Systém soft closing zabrání, abyste si nepozorností přiskřípli zásuvkou prsty nebo ji hlučně zavřeli. Je součástí vnitřního kování – pojezdů zásuvky a je v současnosti standardem, na který si zvykáme hlavně u koupelnových či kuchyňských zásuvek. „Když se podíváme na technologii soft closing podrobněji, jde o systém speciálních tlumičů, které jsou určeny pro absolutně bezhlučné zavření dvířek. Tlumiče zásuvku v pohybu zbrzdí a zajistí jejich jemné zavření,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu, který je výrobcem českého koupelnového nábytku.

Aby nebyly vidět…

… Kdo? Úchytky. Nejen při zavírání skříněk, ale i při samotné manipulaci s úchytkami můžete přijít k pořádné modřině. Bezúchytková řešení nábytku nabízení nejen ničím nerušený design dvířek, ale mají i praktickou stránku, zvláště v malém prostoru se můžete snadno poranit o vystouplou úchytku nebo si roztrhnou oblečení. Mezi oblíbená minimalistická řešení patří integrované kování, kdy je úchytka zafrézována do horní hrany dvířek nebo zásuvek. Absolutní novinkou je způsob manipulace s dvířky díky tzv. zápornému úhlu. Záporným úhlem neboli zkosením hrany dvířek pod úhlem 30 stupňů vzniká prostor pro jejich pohodlné uchopení a pohybování s nimi.

Spokojená sousedka

Bouchání dveřmi může být problémem hlavně v bytových domech. Zatímco my jsme vzhůru a rány si nemusíme uvědomit, sousedka v bytě pod námi může mít jiný názor. Ona zrovna usnula a vy jste ji vzbudili. Nemusí jít o špatný úmysl, jen si zkrátka neuvědomujeme, s jakou silou zavíráme. U posuvných dveří jde ale tuto energii zkrotit. „I kdybyste dveřmi chtěli bouchnout, s mechanismem tichého dorazu se vám to zkrátka nepovede,“ vysvětluje pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P., která je výrobcem posuvných systémů do zdi nebo po zdi. „Jakmile s dveřmi začnete manipulovat, tlumič se zaktivuje a spolu s ním působí k dovření dveří pružinka jako tažná síla. Instalace systému na dveře při montáži není nijak složitá, stačí jednoduše uchytit část tlumiče na dveře a druhý komponent na stavební pouzdro nebo posuvný systém po stěně, přičemž u celoskleněných dveří je postup obrácený.“

Tichý doraz lze montovat i dodatečně. V tomto případě si ovšem dejte pozor, abyste pořídili správný doraz z hlediska jeho nosnosti. Pokud nestačí váze dveřního křídla, je tu problém s pohybem dveří a samozřejmě efekt tichého dorazu je téměř nulový.

Zamykání bez hluku

Nepříjemný hluk způsobí i zamykání. Tomu se můžete vyhnout díky magnetickému dveřnímu kování, které zajistí tichý chod zámku. V podstatě jde o to, že střelka nenaráží jako u klasického zámku, tedy do bočního protiplechu na zárubni. Vysune se do něj až v momentě, kdy se dveře zavřou. Protikus v zárubni totiž obsahuje silný magnet, který střelku přitáhne.

Magnetický zámek na dveřích hned poznáte. Při pohledu na hranu dveří nikde nenajdete žádnou vyčnívající střelku. Ta tvoří s hranou dveří jednu rovinu. Tento typ kování je určen pro polodrážkové i bezpolodrážkové dveře. Výhodou je také bezchybná funkčnost a spolehlivost tohoto zámku oproti klasickému kování. A také to velmi dobře vypadá.

Pouhým dotykem

Nemusíte být kouzelníkem, abyste dvířka bez úchytky dokázali probudit k životu jemným dotykem. Systém touch latch je bez dotykového otevírání, kdy stačí na dvířka nebo zásuvku pro jejich otevření pouze zatlačit. Stejný postup volíme, pokud zásuvku chceme zase zavřít. Tento systém je umístěn na výsuvech zásuvky. Výhodou tohoto mechanismu je, že dokonale vyniknou linie a povrchová úprava nábytku. Žádný nevzhledný kousek úchytky nám pohled na sestavu opticky neruší.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: NADOP, Trachea, J.A.P., Dřevojas, SOLODOOR

15.10.2015 4:07

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist