Závěsy zútulní interiér

Záclony interiér zútulní, ale nezabrání zvědavým kolemjdoucím či sousedům, aby vám večer nakukovali do soukromí. Nebojte se využít ten nejstarší zastiňovací systém – totiž závěsy – moderní trendy s nimi stále počítají.

Závěsy pomohou také s odhlučněním, zlepší akustiku v interiéru a při správném naaranžování se mohou stát pomyslnou třešničkou na dortu, kterou budou obdivovat všechny vaše návštěvy.

Správná barva

Jako vše, i závěsy by měly interiér doplňovat a dokonale s ním ladit. Rozhodně pak by měly být v souladu s vybranými záclonami. Není nic horšího než krajková záclona doplněná moderním lesklým závěsem nebo organzová záclona s kostičkovaným závěsem v country stylu.

Správná délka

U závěsů, stejně jako u záclon, hraje roli jejich správná délka. Závěs by vždy měl být delší než záclona. Důležité je také zvážit jeho vliv na vytápění místnosti. Pokud je v interiéru instalováno podlahové topení, nejsou omezení prakticky žádná, ale v případě radiátorů je třeba zvážit, zda je délka až na zem opravdu vhodná. Nebo mít dvě délky a na zimu dát ty krátké.

Správný materiál

Materiál je třeba vybírat jednak s ohledem na celkový vzhled interiéru, ale také na další požadavky. Do ložnic a tam, kde například okna vedou na rušnou ulici, se například hodí black-out, tedy zatemňovací závěsy, které díky své vícevrstevné konstrukci propouštějí méně světla, ale také více pohlcují zvuk. Tam, kde není stínící funkce nejdůležitější, například u okna vedoucího na vlastní zahradu, mohou být z lehčího materiálu.

Správné řasení

Kromě materiálu je na závěsech nejzajímavější jejich řasení či skládání, které se může pohybovat od běžného navlnění přes jednoduché či vícenásobné sklady až po husté řasení. Ale pozor, pokud vyberete bohatě vzorovanou látku, je menší řasení tou správnou volbou a opačně, pokud zvolíte jednobarevný materiál bez výraznější struktury, dodáte mu na zajímavosti právě bohatším řasením či skládáním.

Správné zavěšení

Závěs může být zavěšen mnoha různými způsoby od obyčejného tunýlku přes kovová oka či pásky na uchycení až po háčky či kroužky. Široký výběr je i v oblasti garnýží od dřevěných přes nerezové až po kované a nejrůznějších kolejnicových systémů (ve dřevě, plastu či kovu).

Správné doplňky

U závěsů, je důležité nejen to, jak vypadají roztažené přes celé okno, ale také to, jak vypadají tehdy, když plní jen dekorační funkci. Samozřejmě je lze nechat volně splývat podél oken, ale delší závěsy vypadají dobře také sepnuté, a to buď páskem látky či ozdobnou „sponou“. I tyto doplňky by samozřejmě měly perfektně ladit s ostatním interiérem.

Jaké jsou alternativy?

Vedle klasických závěsů se stále častěji využívají také římské rolety, které se hodí do obývacích pokojů, ale také ložnic, kuchyní či koupelen, protože mohou být zhotovené z nejrůznějších materiálů od záclonoviny přes dekorační látky až po silnější neprůhledné materiály nahrazující závěs.

V posledních letech se staly oblíbenými také japonské posuvné stěny, které vyřeší například zastínění francouzských oken, ale dají se použít i k elegantnímu optickému předělení místností.

Využít se dají samozřejmě i rolety či žaluzie. V interiéru se dobře vyjímají zejména ty horizontální. Místnost díky nim získá opticky více prostoru.

Text: Zuzana Šimmrová
foto: Pinterest.com, Profimedia

24.9.2015 1:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist