Zavěste zahradu na stěnu. Vypadá skvěle a ještě čistí vzduch

Jste nadšenou pěstitelkou pokojových rostlin, protože se mezi nimi cítíte lépe? Co zkusit nový trend pěstování a pořídit si domů obrazy osázené živými rostlinami. Zelené stěny a obrazy opravdu skvěle vypadají a navíc zlepšují klima domova.

shutterstock_595655690-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: shutterstock.com

K dekorování stěn obytných či pracovních místností se nabízí několik variant řešení. Impozantní dojem můžete vytvořit pomocí vertikálních stěn Cultiwall a Ortisgreen, které na český trh dodává firma Gardners – zahradní architektura. Nosná konstrukce vertikálního systému je od stěny místnosti oddělena hydroizolační vrstvou, nemusíte se tedy obávat poškození omítky či zdiva působením vlhkosti.

Systémy vertikálních zahrad jsou vyplněny speciálním substrátem. Ten po zalití nasaje vodu a rostliny udržuje dostatečně zavlažené. Pokud je pro vás pravidelné zalévání pokojových rostlin stále opomíjenou povinností, nabízí systém i možnost automatické závlahy. V takovém případě je však nutné mít stěnu v blízkosti vodovodního řadu, na který bude zahrada napojena.

Vertikální zahrady jsou variabilní, nejste tedy omezeni atypicky profilovanými výklenky či kouty pokojů. Systém počítá i s možností nasvícení celkové kompozice, pokud se rozhodnete o napojení k elektrickému rozvodu. Stav a změny vertikální zahrady můžete sledovat i mimo domov, je možné napojit ji na internet.

zahrada-na-stenu-foto12.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stěny i obrazy

Pokud je vertikální zahrada pro vaše obydlí příliš majestátná, nemusíte zoufat. Další originální variantou, jak oživit prostor pokojovými rostlinami, jsou obrazy z živých rostlin. K dostání jsou speciální rámy v různobarevném provedení s prostorem na 6 rostlinek. A stejně jako vertikální zahrady, i rámy obsahují speciální substrát, který dokáže zadržovat tekutinu a tak rostliny průběžně zavlažovat.

Obrazy můžete lehce osázet i rostlinami z vlastních zdrojů, u vertikálních zahrad se však tato varianta nedoporučuje. „U vzrostlých vlastních rostlin nelze garantovat, že se do systému nezanese plíseň či rostlinný škůdce. Doporučuji tedy vertikální zahradu osázet novými rostlinkami,“ říká Martina Malinová ze společnosti Gardners – zahradní architektura.

Osázený obraz váží maximálně 1,5 kg, nemusíte mít tedy obavu z poškození stěny. Stejně tak nehrozí nechtěné škody v důsledku přelití, pokud dodržíte doporučení výrobce. Voda se nalévá do horního žlábku obrazu jednou či dvakrát týdně. Platí zde obecné pravidlo pro péči o pokojové rostliny – zalévejte raději menším množství častěji než větším nárazově. A když na zelený obraz náhodou zapomenete nebo se vracíte po dovolené, stačí jej přemístit do vany a osprchovat. Substrát si opět vláhu nasaje a rostliny se vzchopí.

Využijte magnety

Pro dekorování jakékoli kovové plochy v domácnosti můžete využít magnetické květináče. Případně je možné si do nevyužitého prostoru místnosti pořídit magnetické tabule v rozličných barvách i tvarových kombinacích. Můžete tak nechat po zdi rozběhnout ještěrku, nebo usednout motýla. Samotné květináče drží na podkladu pomocí skrytého magnetu.

Do barevných květináčů není nutné umisťovat pouze rostliny. Jejich pomocí si můžete prakticky zorganizovat pracovní plochu v kuchyni nebo i v dětském pokoji. Magnetické květináče jsou skvělým řešením pro vytvoření bylinkové zahrádky tam, kde ji nejvíce oceníte – v kuchyni a jídelně. Na magnetické tabule se dá i psát, můžete si tedy zařídit skvělý domácí organizér.

zahrada-na-stenu-foto11.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aby se jim dařilo

Díky variabilitě systémů je možné si zahrady vytvořit v kterémkoli zákoutí obytné místnosti. Výběr rostlin je však omezen světelností místnosti. „Čím tmavší je prostor, tím menší výběr rostlin se pro použití nabízí,“ upozorňuje Martina Malinová. Pro příliš tmavé místnosti raději doporučuje magnetické květníky.

Kromě světla jsou kritériem pro výběr rostlin i velikost a orientace prostoru. Aby měl zákazník s hotovou kompozicí co nejméně práce a naopak hodně radosti, vybírají se rostliny s podobnými nároky na světlo, vodu a teplo. Pro příjemný výsledný dojem se zahradní architekti snaží pracovat s plastičností stěny či obrazu, není to však podmínkou.

„Vždy vycházíme z představ zákazníka. Pokud nemá rád určité rostliny, volíme alternativy. Důležité je však seznámit se s prostorem, kde budou rostliny instalovány. Buď osobní návštěvou, postačí ale i fotografie,“ dodává Martina Malinová. Možné je i následné poradenství a servis.

zahrada-na-stenu-foto9.jpg

Zdroj: archiv redakce

Rostliny, co doma pomáhají

Pokojové rostliny obohacují bydlení nejen esteticky, ale i prakticky. Díky schopnosti regulovat vzdušnou vlhkost skvěle zastoupí zvlhčovače či klimatizace. V létě místnost ochladí a v zimě naopak zateplují. Rostliny pomohou i se zvukovou izolací, především však dokáží čistit ovzduší od škodlivin, které se uvolňují z různých činností či kusů nábytku:

Amoniak – Je vylučován z dřevěného nábytku a z čisticích prostředků na sklo či pečicí trouby. Pro obranu před jeho vlivy se hodí toulitka (Anthurium andreanum), palmenka nízká (Rhapis escelsa) či Chamaedorea elegans.

Oxid uhelnatý – Jeho zdrojem jsou plynové sporáky, krby, karmy a samozřejmě i cigaretový kouř. Pomůžete vám zelenec (Chlorophytum comosum), šplhavník (Epipremnum aureum) či dracéna (Dracaena marginata).

Benzen – Do ovzduší se uvolňuje ze sádrokartonu, osvěžovačů vzduchu a čisticích prostředků. Ochrání vás gerbery (Gerbera Jamesonii), chryzantémy (Chrysanthemum morifolium) nebo zelenec (Chlorophytum comosum).

Toluen – Také se uvolňuje ze sádrokartonu, dále z leštidel a lepidel. Na obranu si pořiďte dračinec (Dracaena marginata) a zelenec (Chlorophytum comosum).

Xylen – Pochází z osvěžovačů vzduchu, leštidel a zrádného sádrokartonu. Ovzduší od něj vyčistí dracéna (Dracaena marginata), ledviník (Nephrolepis exaltata).

Formaldehyd – Vyskytuje se v překližkách a laminátu, v lepených kobercích a uvolňuje se z laků na nehty. Obranou je pak gerbera (Gerbera jamesonii), ledviník (Nephrolepis exaltata), břečťan (Hedera helix) či Chamaedorea elegans.

Trichloretylen – Pochází z chemických čistidel a poradí si s ním Dracaena deremensis či Chamaedorea seifrizii.

V neposlední řadě nesmí být opomíjeny elektromagnetické vlny z elektrických přístrojů a především z televizorů a počítačů. Pomoci vám dokáže Cereus.

Foto: Gardners – zahradní architektura

4.1.2021 10:27 | autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist