Závěsné programy šetří místo v kuchyni

Kořenky, vařečky, naběračky, nože, prkénka – je mnoho věcí, které při vaření potřebujete mít po ruce, ale na linku se jednak nevejdou a jednak jen tak rozhozené na ní dělají jen nepořádek.

110107-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

A ještě – kam odložit opláchnutý talířek, skleničku nebo hrníček? A kde si vystavit pár svých oblíbených kafáčů, abyste na ně pořád viděli? Závěsné programy nejen ušetří prostor, ale zároveň umožňují i vystavit často pěkné designové kuchyňské doplňky, které by jinak byly skryté v zásuvkách nebo skříňkách.

Drát, hliník i dřevo
Nejobvyklejší jsou závěsné programy umístěné na tyče ukotvené buď do stěny nebo do dna kuchyňské linky. Můžete si vybrat z lesklého chromu, mědi nebo kovaného černého drátu – podle stylu kuchyně zvolíte i styl závěsného programu. Některé systémy jsou přímo určené pro doplňky, které mají očka po navléknutí na tyč nebo háčky na zavěšení. Nebo můžete použít samostatné háčky a na ně pak pověsit vlastně cokoliv, co má nějaké očko nebo ouško. Třeba onu sadu oblíbených hrníčků. Tyče nemusí být umístěné jen pod linkou, ale třeba i volně na stěně. Jen si vždy ohlídejte, aby pod nimi byl dostatek místa  na to, co tam chcete pověsit. Pak už je na vás, jestli zvolíte oblíbený drátěný program, nebo zajímavé doplňky z eloxovaného hliníku. Pro milovníky dřeva se v závěsných programech najdou i bytelné zásobníky na nože, poličky z tvrdého dřeva, které se snadno myje a pobytem v kuchyni získává zajímavou patinu, dřevěné závěsné kalíšky na vařečky a samozřejmě také prkénka, která přesně pasují do pružných závěsů, takže vám z nich nikdy nevypadnou v nevhodnou chvíli.

Nad centrální plochu a na sloupky
Máte velkou kuchyňa sporák či pracovní plochu umístěné na středu, nikoliv u stěny? Nemusíte želet, i pro vás je vymyšlený závěsný systém. Je to vlastně rám visící od stropu na čtyřech lankách, aby se nezhoupl a věci se z něj nesesypaly. Na rámu jsou buď pevné háčky nebo sem opět můžete navěšet háčky volné. Nad centrálním sporákem se budou hodit pověšené nejen cedníky nebo vařečky a sběračky, ale můžete tu mít i pánve, kastrůlky a rendlíky, pokud na konci jejich rukojeti máte šikovné očko. A ty, co ho nemají, můžete položit na rošt v rámu – pokud jste ovšem dostatečně velcí, abyste tam pohodlně dosáhli.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

V mnoha kuchyních najdeme dělicí barový pult s osvětlovací rampou podepřenou sloupkem. Ve volném prostoru ale můžete umístit také teleskopickou tyč vzepřenou mezi pracovní plochou linky a stropem, nebo dokonce v celé výšce místnosti. Na takové sloupky pak existuje možnost přichytit v různé výšce očka s poličkami, závěsy na sklenice nebo oky na kořenky nebo větší na plecháčky pro vařečky a nože.Netradiční závěsné systémy

Kdo má trochu fantazie a rád si kuchyň přizdobí, může si vytvořit originální závěsný systém. Co třeba režné plátno, na něm pevně uchycené různě velké košíčky vyložené kouskem pestré omyvatelné látky na ubrusy? Nebo dřevěné krabičky rozvěšené na (nejlépe omyvatelným nátěrem vymalovaném) kousku stěny? V rustikální kuchyni můžete dřevo pomalovat květinovými motivy, moderní střízlivé vybavení ve světlých barvách zase oživí, když krabičky natřete výraznou červenou, žlutou nebo modrou.
TIP
Nezapomeňte na světlo a čas

kuchyni je třeba mít vždy dostatek světla a přehled o tom, za jak dlouho těsto vykyne, knedlíky se uvaří, koláč upeče. V rámci závěsného systému tedy nezapomeňte ani na pěkné designové hodiny, nějakou šikovnou minutku a přídavné bateriové led lampičky, které můžete posunovat po tyči tam, kde si potřebujete na něco pořádně posvítit.
Text: Gabriela Koulová
Foto: remodelista.com, supplierlist.com, chefswarehouse.co.za, vnbonsai.com, hote-ls.com, pot-rack.edu.ms, sunshineandchaucer.blogspot.com, narratives.co.uk, elledecor.com

7.4.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist