Zaujalo vás: jak upravit panelový byt?

Panelové byty bývají nahlíženy jako svým způsobem druhořadné a nebo méně cenné. Jejich skutečným problémem ale většinou nejsou byty samotné, jako spíše jejích okolí a prostředí panelových sídlišť. I z „panelákového“ bytu je možné udělat komfortní, pohodlné a moderní bydlení. A když už bydlíte na sídlišti, tak právě proto věnujte svému bytu zvýšenou péči a rozhodně nerezignujte.

Z hlediska užitné hodnoty jsou panelové byty hendikepované ze dvou důvodů. Jednak je to umakartové jádro a pak poměrně nízká světlá výška (většinou 255 cm). Pokud budeme považovat jádro za rekonstruované, pak nízkou výšku můžeme vykompenzovat vhodnou prací se světlem a to samé platí v případě, kdy nám panelákový byt připadá ke všemu ještě poněkud stísněný. A vadí vám, že je v paneláku „všechno slyšet“?

1.prvním nástrojem změny bude přivedení světla do místností, respektive odstranění všeho toho, co světlu brání.

Jak upravit panelový byt?

TIP: zkuste odstranit veškeré předměty z okenních parapetů. Přímo proti oknu by neměly stát žádné velké tmavé plochy, ale naopak plochy bílé, světlé, které světlo nepohltí, ale odrazí zpět do místnosti.

Zkuste třeba takovou věc, jako je přivedení toho nejatraktivnějšího světla, tedy světla denního přímo do koupelny. To je přece vysoce komfortní. Stačí k tomu „skleněné cihly“, tzv. luxfery.

A nestačilo by jen přemalovat stěny na bílo?

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Musíte dělit místnosti

na dvě funkčně odlišné části? Pokud ano, pak to dělejte tak, aby omezení přístupu denního světla bylo v té vzdálenější části co nejmenší. Zkuste použít např. „příčku“ v podobě otevřené knihovny, tj. knihovny bez „zad“, viz obr.

Máte malé místnosti?

Udělejte si jednu velkou spojením dvou malých. Spojte kuchyň a obývací pokoj. V kuchyni se bydlet nedalo, ale její čtvereční metry se dají využít. Díky kuchyni se mimořádně zvětší obývací pokoj, kde trávíte nejvíce času. A ten, kdo pracoval v kuchyni si najednou nemusí připadat odstrčený a odříznutý od dění v bytě.
2. pocit stísněnosti je dán malým prostorem, který se bohužel nafouknout nedá. Je ale možné odstranit vše, co prostor nadále zmenšuje. Jste si např. jistí, že potřebujete vše, co je ve vašem obývacím pokoji? Potřebujete všechny ty skříně, police atp. ? Není možné je dát do sklepa?

Jak upravit panelový byt?

TIP: zkuste si zařídit obývák ve styku „méně je více“. Co potřebujete? Potřebujete si mít kam sednout, kam postavit skleničku nebo šálek čaje či kávy a pravděpodobně také nějakou TV a domácí HI-FI a tedy i stojany na nosiče. Většina kulturních lidí vlastní také stále ještě klasické knihy a tak je potřeba i knihovna, ale to je vše. Žádné další pohlcovače světla a lapače prachu už nepotřebujete.

3. Zřejmě vám vadí také malá koupelna, kde se musíte rozhodovat, zdali vanu nebo sprchový kout. Obojí se vám tam prostě nevejde.

Jak upravit panelový byt?

TIP: a uvažoval jste o sprchové zástěně? A nebo o sprchovém koutu, který nemá klasickou vaničku, ale normální vanu? Zkrátka opravdu existují řešení typu „dva v jednom“ a opravdu to funguje.

4. A hluk? Papírové stěny? Slyšíte všechno, co sousedi řeší ráno u snídaně?

TIP: zamyslete se nad tím, odkud nejčastěji hluk přichází. Identifikujte problematickou stěnu a zkuste jí obložit kompletně celou úložným prostorem, který bude vypadat jako vestavěná skříň či knihovna. Jinými slovy: dejte si knihy a šatní skříně k těm stěnám, které nejvíce propouští a omezují vaše soukromí.

Další tipy pro panelový byt ve článku Umakartové jádro nemusíte rovnou bourat, také Rekonstrukce bytového jádra, nebo snad Chcete rekonstruovat koupelnu? V paneláku?

Red.
Foto archiv redakce

17.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist