Zatočte se zimními depresemi. Pořádně si rozsviťte!

V zimě trpíme špatnou náladou, depresemi a únavou mnohem častěji a intenzivněji než po zbytek roku. Důvodem je úbytek slunečního světla a změna v jeho barevném spektru, které navozuje pocit spánku i během dne. Zaplavíte-li prostory, v nichž pobýváte světlem, budete se cítit mnohem lépe. Často stačí jen pár drobných, mnohdy finančně nenáročných změn a vaše emoční rozpoložení se zlepší hned o několik stupňů.

bonami-2.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Bonami

Sviťte teple

Nejjednodušší a nejlevnější způsob je výměna žárovek za takové, co se nejvíce podobají dennímu světu a mají tedy rovnoměrné zastoupení barev. Poznáte je podle zkratek Ra nebo CRI. Hodnoty 90 a výše jsou nejvíce podobné přirozenému dennímu světlu.

Důležitá je ovšem i tzv. teplota chromatičnosti (zkratka Tc), která se uvádí v kelvinech (K) a označuje barevný tón světla. Teplé tóny se pohybují od 2700 do 3000 K, chladné nad 5000 K. Našemu oku jsou mnohem příjemnější teplejší tóny, ale při dostatečně vysokém indexu podání barev (91 a výše), lze volit i chladnější. Všechny údaje najdete na obalech žárovek.

Zdrojem příjemného teplého světla jsou také žárovky s wolframovou technologií, které nejenže vydávají požadované teplé světlo, ale také jsou díky jednotlivým svítícím vláknům velmi dekorativní.

Sviťte hodně

Každý interiér si zaslouží více světelných zdrojů, zdaleka nespoléhejte jen na centrální stropní osvětlení. To je zvlášť v zimě samo o sobě nedostatečné, krom toho více zdrojů navodí i příjemnější atmosféru v místnosti. Není divu, že designéři nedají na různé lampy jako dekorace dopustit.

Stojací nebo stolní lampy rozhodně nejsou jedinou možností, které byty prosvětlí. Zajímavou možností do našich končin teprve pronikající jsou nástěnné lampy. Dobrým tipem jsou různé typy led osvětlení, ať už umístěné ve stropních podhledech, tak třeba v prosklených skříňkách nebo pod nábytkem.

„Více svítidel zvýší počet luxů v prostoru, ale také vykouzlí příjemnou hřejivou atmosféru a kromě nálady tak zvednou i pocit tělesného tepla, což se v zimě jistě hodí,“ vysvětlila Ivana Papíková ze světelného butiku claro.

Sviťte přírodně

I takový detail jako materiál, ze kterého je vyrobeno svítidlo, může hrát roli. Například plastová stínidla velmi často zežloutnou a po pár měsících může světlo, které vyzařují, mít úplně jinou barvu než v době zakoupení. Pocitově tíhneme spíše k přírodním materiálům, a tak třeba jasanové dřevo, hedvábí, keramika nebo textil umí navodit útulný pocit domova lépe.

Stejně tak světlé, přírodní tóny nebo pastelové či živé barvy stínidel jsou k pozvednutí ponuré zimní nálady vhodnější než lampy v sice elegantní, avšak tmavé barvě.

 

1.12.2020 4:22 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist