Zateplovací fasády jsou nezbytné pro úsporu energií

Zateplovací fasády jsou nezbytné hlavně pro úsporu energií a pohodlí během zimy, při jejich instalaci se ale často mohou kupit chyby vzniklé neodborností stavitele. Díky takovým chybám se může negativně ovlivnit životnost a jakost celé stavby, návratnost investic pak nemusí být ani zdaleka taková, jak jsme si původně vypočítali. Jak se tedy nejvážnějších chyb vznikajících při zateplování fasád vyvarovat?

Při zateplování fasád nesmíme podcenit hlavně ověření vlastností podkladu, na které bude celý zateplovací systém osazen. Přitom je tu nebezpečí nejen riziko případného odtržení fasády vlivem nekvalitní podložky, ale mohou nás zklamat i hmoždinky. Dobrým trikem je během zateplování na zateplovaný povrch nalepit několik zkušebních terčů z polystyrénu. Po několika dnech pak terčíky odtrhneme. Pokud při jejich odtrhávání nastane destrukce v polystyrénu, můžeme od podkladu a fasády očekávat dostatečnou soudržnost.

Co s takzvanou zakládací lištou? Tu není nutné instalovat, ale pokud už se k tomu odhodláme, měla by být její montáž nanejvýš pečlivá. Dále tu máme například špatné používání hmoždinek. Ty je totiž potřeba osazovat naprosto přesnými kolmicemi k podkladu a nezapouštět je příliš hluboko do izolantu. Kotevní trny musí být plně doraženy a pod talířkem hmoždinky nesmí být dutina, jinak by totiž zbytečně unikal teplý vzduch.

A na co nezapomenout při osazení rohových lišt? Především musí být kolem rohů výplní otvorů diagonální vyztužení, v případě že toto opomeneme, hrozí brzy šikmé trhliny. Mezi vlastní rohovou lištou a izolantem nesmí vzniknout dutina, to by opět přineslo velký počet problémů.

Velká inspirativní galerie fasád

Zateplování fasád se také neobejde bez kvalitní základní vrstvy, tvořené stěrkou s výztužnou sítí. Základní vrstva má totiž zásadní význam pro celkovou mechanickou odolnost systému a to, jak je zkonstruovaná, ovlivňuje i její dlouhodobou spolehlivost. Pokud není výztužná síť důsledně přetažena přes hranu lišty, brzy může dojít k nepříjemným trhlinám.

zatepleni-10-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pokud jsou veškeré podkladní vrstvy kvalitně instalovány, konečná tenkovrstvá omítka znamená jen tečku za celou prací. Pozor musíme dávat hlavně na plísně, které se poslední dobou často šíří. Dá se tomu samozřejmě zamezit, to vám ale musí výrobce dodat omítku s fungicidními přísadami, kde je sice nutné počítat s jistou údržbou, ale také tato ochrana poměrně dlouho vydrží.

Text: Marek Kos
Foto: knaufinsulation.com, buildgood.blogspot.com, knaufinsulation.rs, plasticsportal.net, hirsch-gruppe.com, sdac.ro, bouygues-projects.co.uk, idevelop.ie, passivehouseinthewoods.com, plasticsportalasia.net, thermocolor.info

8.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist