Zateplení novostaveb a zateplení při rekonstrukci

Stavební úpravy v oblasti izolací a zateplování zvyšují významně kvalitu budovy. Uvážlivým posouzením podmínek, rozličných stavebních materiálů a cíleným plánováním lze znatelně uspořit náklady na energii. Zateplení obvodových stěn rodinného domu je obvykle konečným rozhodnutím. Nejčastěji zvolenou variantou bývají kontaktní zateplovací systémy.

121251-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Původní účel, ke kterému byl ETICS* vyvinut bylo dodatečné zateplování starších domů – jejich obvodových plášťů. V současnosti jsou však tyto metody používány se stejným úspěchem i v konstrukcích obvodových plášťů novostaveb. Samozřejmostí je rozdílný přístup k zateplování starších budovnovostaveb. Snadnější variantu zateplení lze využít u novostaveb, u kterých se předpokládá, že zdivo nebude vlhké. I zde jsou však nutné rozdílné přístupy. V posledních letech výrazně vzrostla obliba dřevostaveb, a ty vyžadují specifické postupy zateplování.

V těchto případech je systém uzpůsoben podkladům tvořeným zejména dřevotřískami, dřevoštěpovými či  sádrovláknitými deskami. U těchto podkladů je nutná penetrace a následná volba lepidel, které není nutné míchat s vodou, tedy lepidel disperzních. Taková lepidla jsou připravena rovnou k přímé aplikaci. Některé jejich druhy jsou použitelné i pro obklady plechové, jedná se o unikátní systémy, které se vyznačují pružností.

zatepleni-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

O něco komplikovanější je situace u rekonstrukcí. Posouzení stávajícího podkladu je v takovém případě nejdůležitější. Ještě než se začne se zateplováním, je nutné zbavit povrch nečistot a případných plísní, mastnoty, volně se oddělujících vrstev a také materiálů rozpustných ve vodě. Při napadení stavby plísněmi je nutné poškozené plochy řádně očistit a poté ošetřit za pomoci přípravků proti opětovnému napadení. Omítky a nátěry nedostatečně soudržné s podkladem musí být odstraněny. Jestliže jsou tedy použity vysprávkovací materiály, musí se počkat na jejich vyschnutí a vyzrání. Až poté lze aplikovat izolant na opravené a dobře ošetřené plochy.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Fasádní expandovaný polystyren je nejčastěji používaným zateplovacím izolantem. Má dobré tepelněizolační vlastnosti, dobrou zpracovatelnost a nízkou cenu. Minerální plsti a fasádní polystyreny jsou cenově na podobné úrovni. Inovovanou variantou fasádního polystyrenu je šedý polystyren, který má díky přidanému grafitu vylepšené tepelněizolační vlastnosti. Dosahuje součinitele tepelné vodivosti λD 0,032-0,033W/mK. Prodyšný fasádní polystyren je  další modifikací. Objevuje se na trhu již v několika variantách.

Skvělým tepelně izolačním materiálem s budoucností je Styrodur. Vyrábí se v různých tloušťkách a velikostech balení. Jeho cena je však výrazně vyšší než u výše zmiňovaných expandovaných polystyrenů. Proto je lépe jej využít spíše na vnitřní zateplení. Disponuje vysokou pevností v tlaku.

Velmi rozšířeným izolantem je nyní izolace na bázi kamenné vlny, lepí se celoplošně, mají pevnost v tahu kolmo k rovině desky TR 80 kPa a jsou tedy vhodné i pro použití kontaktních zateplovacích systémů s těžkými povrchy, jako například břizolitové omítky anebo obkladové pásky.

Pro nízkoenergetické a pasivní stavby má velkou výhodu využití novinky na našem trhu – desek na bázi fenolické pěny. λD je 0,021W/mK, což znamená, že má až o 45% lepší tepelně izolační účinek ve srovnání s klasickým fasádním polystyrenem. Z čehož vyplývá možnost použití zdiva menší tloušťky při budování novostaveb. U rekonstrukcí naopak postačí nižší vrstva této speciální izolace.

zatepleni-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Velkou výhodou výše zmíněných izolací je velmi vysoká paropropustnost. S postupem času se zjistilo, že zateplení domů prováděné za použití pouhého klasického polystyrenu způsobuje neprodyšnost zateplení stěn a následné výskyty plísní.

Kalkulace nákladů zateplení musí vždy jednoznačně vycházet z návrhu zateplení, počítajíc i s výměnou jednotlivých fasádních ploch. Často bývá postup takový, že kalkulaci bezplatně vypracuje dodavatel nebo projektant, a to v rámci celkového rozpočtu.

*ETICS  = External Thermal Insulatio Composite Systems – vnější kontaktní zteplovací systémy

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mobilho.me, search.trade2cn com, kretaplan com, hirsch-gruppe com, solarwall.co.uk, passivehouse1nz blogspot com, archiexpo.com, buildersavvy.com, solarwall.co.uk, xinsulation.com

17.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist