Zastínění střešních oken

S prvkem střešních oken se v současném pojetí rodinných domů setkáme často. Přímý vstup pro sluneční světlo dokáže interiéru dodat příjemnou hloubku v každém ročním období. Nádech romantického domova vám poskytne i možnost usínat pod hvězdnou oblohou. Nadbytek světla se ale může proměnit v noční můru, zejména při vstávání do horkého letního dne. Jak takovou situaci vyřešit?

134342-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Originální zastínění nabízené samotnými výrobci oken zaručuje absolutní nepropustnost světla a nese s sebou i výhody týkající se údržby a čištění. Jejich rozhodující nevýhodou je finanční náročnost. Ale nevěste hlavu, nabízí se řada schůdnějších variant, které vám pomohou interiér prakticky zastínit, ale i kreativně ozvláštnit.

Žaluzie a roletky

Nejjednodušší volbou mohou být žaluzie či roletky v různobarevném provedení. Hodí se zejména do moderněji pojatého interiéru. Zejména u žaluzií je však potřeba zvážit, jak bude obtížné mytí oken a žaluzií samotných. Údržba žaluzií je sama o sobě náročnější, o to více, budou-li instalovány nad vaší hlavou. Chcete-li dosáhnout maximálního zastínění, vybírejte žaluzie s širšími lamelami. Čím více drobných lamel na jednom okně bude, tím více drobných mezer, kterými dokáže světlo prostoupit.

Záclonové přepady

Velmi efektivního výsledku můžete dosáhnout zastíněním oken pomocí záclonových přepadů. Výhodou takového řešení je možnost výběru libovolného materiálu a barevného provedení textilie. Můžete tak zastínění oken zakomponovat do designu celé místnosti. Kromě konzole, na kterou budete záclony uchytávat, je potřeba vyřešit spodní uchycení látky. Variant je samozřejmě mnoho a je jen na vaší kreativitě a na dispozicích místnosti, jak přepad vyřešit. Například je možné instalovat identickou konzoli i do spodní části okna a záclonu zavěsit za poutka zespoda i shora. Alternativním řešením je upevnění lanka či pevné gumy, která bude zatažené záclonky držet u okna.

Samolepící folie

Chcete-li si při řešení zastínění oken pohrávat s designem místnosti, můžete využít i adhezivních samolepících folií. Oceníte především jejich aplikaci, při které není potřeba použít lepidla. Kdykoli budete chtít folii z okna odstranit, nemusíte se obávat nutnosti čistit stopy po lepení. Dostupné jsou v různém barevném provedení, můžete vybírat i bezbarvé transparentní folie se vzory, které pomohou lámat přímé sluneční světlo, ale ponechají místnost osvětlenou. Počítejte však s pracnější aplikací folií na okna. Dodávají se v předem naměřených rolích a budete tedy nuceni si je nařezat podle rozměrů svých oken. Při samotné instalaci je pak nutné zamezit vznikání bublinek mezi folií a sklem, které by vám v budoucnu způsobili odlepování folie.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

3.8.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist