Zasklení balkonu? Zvažte to nyní a na podzim užívejte

Jaro je období, kdy je možné trávit většinu čas venku a téma zasklení balkonu a vytvoření zimní zahrady se zdá být neaktuální. Pokud ale o věci uvažujte, pak právě tohle období je ideální pro přezkoumání všech pro a proti, stejně jako pro případnou realizaci vašeho záměru. Na podzim svou zimní zahradu „jako když najdete“.

Panelové domy si sebou nesou stigma ne zcela ideálního bydlení. Relativně problematické však nejsou samotné panelové domy, ale jejich okolí, tedy prostředí sídlišť a zvláště pak těch, které vznikly v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy se na místo kvality životního prostředí věnovala pozornost co možná největšímu poštu nových bytových jednotek. Kritériem byla tedy v prvé řadě kvantita. Ať už je to ale jakkoliv, neznamená to, že by si lidé samy nemohli své „panelové bydlení“ zkvalitnit samy a to třeba právě vytvořením dalšího obytného prostoru v podobě zaskleného balkonu. A co tím získají?

Výhody zasklení a jeho využití

V prvé řadě to jsou čtvereční metry navíc, které se dají využít nejlépe asi jako zimní zahrada a ta je velmi atraktivní a komfortní součástí obytného interiéru. Dále je kvalitním zasklením možné minimalizovat  tepelné státy, neboť zasklený balkon bude fungovat jako velmi silná izolace. Stejně tak se v navazující části bytu sníží hlučnost a prašnost. V neposlední řadě je zasklením komplikováno vniknutí nežádoucích osob oken do bytu právě přes váš balkon.

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

Využití zaskleného balkonu je přirozeně individuální. Nejčastěji se z něj stává zmiňovaná zimní zahrada, tedy příjemné posezení mimo všedně obývané části bytu. Zasklení se ve většině případů dá řešit jako posuvný systém, takže v létě či na jaře lze balkon „otevřít“ a v zimě naopak uzavřít a třeba pomocí tepelného zářiče temperovat na příjemnou teplotu ideální pro obývání. Užívat si pak klidu a pohody v zimní zahradě je velmi komfortní.

Realizace a cena?

Ve větších městech není problém najít firmu, která je něco podobného schopna udělat. Zasklívání balkónů je natolik populární, že vytvořilo širou poptávku a po zadání klíčového dvousloví „zasklívání balkónů“ do vyhledávače opravdu není problém vybrat si nebližší firmu a zavolat. Ceny se pohybují kolem 2 000 až 3500 Kč za metr čtvereční zasklení a jsou odvislé od komplikovanosti řešení, neboť ne všechny balkony jsou řešeny stejným způsobem a platí to zejména o zábradlí, které se musí stát součástí zasklení. Velmi zhruba se ale dá říct, že zasklení balkonu může stát přibližně 25 000 Kč a realizace bude trvat v lepším případě jeden celý den. Pak už stačí jen uklidit po řemeslnících a koupit si třeba nějaký pěkný nábytek, který se bude hodit do vaší zimní zahrady.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

TIP: zkuste se pak informovat v zahradních a hobby centrech o možnostech pěstování květin v zimní zahradě. Ale pozor, nepřehánějte to s tou „zelení“ , mohli byste si zastínit navazující interiér.

Karel Holý
Foto Thermont, GM Fasader

28.4.2008 10:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist