Zasklená lodžie a její využití

Romantika, ukrytá ve slunečním svitu, prostupujícím okny v zasklené lodžii při pití odpolední kávy je už trochu pasé – možná bohužel. Nicméně i tak jsou lodžie tématem, kterému se stojí za to podívat trochu blíže „na zoubek“.

121728-1100x618.jpg Celá galerie 28 Zdroj: archiv redakce

Již zmíněná renesanční romantika je skutečně v sudobých lodžiích zpravidla minulostí. Naopak se díky stále se zmenšujícím interiérům do lodžií dostává množství předmětů, až se nakonec z tohoto atraktivního „mini-interiéru“ stává obyčejné skladiště.

Díky bohu si ne všichni našli zálibu ve shromažďování věcí, a tak se i dnes můžeme pokochat zelenými „zimními zahradami“ s množstvím barevných květů, které kvetou po celý rok.  Pravda, tu a tam se v lodžiích také suší prádlo, anebo se tam posílají „na hanbu“ zlobivé děti.

Ať už budete lodžii využívat jakýmkoliv způsobem, vždy by měla být snadno udržovatelná právě pro vámi zvolené účely. S tím souvisí například výběr vhodné dlažby, ideálně omyvatelných obkladů  a kvalitní izolace oken. Na první pohled možná nepůsobí na kolemjdoucí nikterak esteticky, ale po drobné úpravě a přizpůsobení vnějšímu okolí se z nich může stát vítaná součást okolního panorama.

Patrně nejvděčnější je využití zasklené lodžie je právě pro účely pěstování okrasných květin. Pakliže však toužíte po světlem zalitém stolování, prozradíme vám, že téměř každý typ lodžie prakticky lze zvětšit – mnohdy až  o dvě třetiny její původní plochy. K tomu je však nezbytné zapuštění této části hlouběji do útrob interiéru. Možná, že vám z vaší interiérové plochy toto rozšíření lodžie trochu ubere, ale má to i své výhody. Lodžie bude opticky působit jako další místnost a výrazně může snížit například i tepelné ztráty.

Tento postup lze však u malých bytů se zasklenou lodžií aplikovat i v obráceném sledu. Stačí odstranit panel a původní okno vyměnit za balkonové okno s dveřmi. Malé byty a garsoniéry tak získají daleko otevřenější a vzdušnější prostor.

Lucie Sýkorová

Foto: contemporaryartdaily.com, openbuildings.com, carpenteroak.com, hotelhomes.com, designwagen.com, hallenholmesinc.com, vcpora.org, thehome-journal.com, search.har.com, cgarchitect.com, robindegroot.ca, willowdesigngroup.com, getmoremassive.com, .tourfactory.com

24.2.2014 4:00

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist