Zásady při výstavbě nejen nízkoenergetických a pasivních domů

Stavební sezóna se nám pomalu rozjíždí, a tak jsme pro vás připravili pár zásad, které je dobré mít na paměti, pokud se připravujete na výstavbu nového domu, zvláště pak nízkoenergetického nebo pasivního. Obě tyto varianty jsou v Čechách stále oblíbenější.

Ať už se vrháte do jakéhokoliv projektu z výše zmíněných, nebo i do větší rekonstrukce, je opravdu velmi důležité mít velmi dobře promyšlený a připravený koncept stavby. Možná vám to zní banálně, ale technické chyby se dají odstranit během samotné realizace, pokud je ale špatně navržený koncept, pak se s nepohodlím čí nepraktičností, budete potýkat napořád.

Úsporné domy – zásady při stavbě

Pokud kromě pohodlí a komfortu, chcete do stavby přenést i významné energetické úspory, pak slova o důkladně promyšleném konceptu platí dvojnásob. Trend nízkoenergetických a pasivních domů je na vzestupu a tomu odpovídají i stavební normy. Konzervativnějšími stavebníky jsou tyty typy domů stále brány jak finančně nákladnější, nicméně s vhodným a propracovaným konceptem to nemusí být pravda.

„Dnešní energeticky úsporné domy jsou plné technologií, které je třeba správně využívat a do našeho bydlení ideálně zakomponovat. Jsou to vesměs špičková řešení, ať už to je rekuperace či třeba kvalitní zastínění velkých prosklených ploch, která nemusejí být v konečném účtování drahá. Pokud ovšem klientům nabídneme přesně to, co potřebují,“ vysvětluje Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která pro energeticky úsporné domy dodává prvky stínicí techniky, garážová vrata či vchodové dveře.

Chytrý koncept šetří energii

Úkolem stavebních odborníků, kteří se zabývají energetickými koncepty dnešních domů, tak nadále zůstává především vysvětlování základních pojmů a principů. V podstatě jde o to pochopit, že v případě touhy po energeticky úsporném bydlení nejde primárně o množství nakoupené izolace či cihel, ale o to, aby stavba ve výsledku co nejvíce odpovídala definici nízkoenergetického či pasivního standardu, který je však v našich klimatických podmínkách docela obtížně dosažitelný. Proto pochopitelně není nutné za každou cenu dosahovat magického požadavku energetické náročnosti vyjádřeného číslem 15 kWh na metr čtvereční za rok. Mohlo by se to totiž významně prodražit, čímž se opět dostáváme k důkladnému plánování a chytrému konceptu bydlení, který šetří nejen energii, ale také finance.

Kromě nastavení optimálních energetických parametrů je však během realizace klíčové věnovat pozornost i řadě nejrůznějších detailů. Vybrat kvalitní okna, dobře zvolit vytápěcí systém či třeba doplnit stavbu esteticky působícími a zároveň maximálně funkčními stínicími prvky. „Opět jsou to části stavby, na které je třeba myslet už v počátcích našich stavebních plánů. Je to fáze, kdy máme dostatek času zvážit, zda chceme mít například předokenní rolety zabudované pod omítkou, nebo naopak zvolíme klasické venkovní žaluzie,“ vysvětluje Lubomír Valenta s tím, že prvky stínicí techniky je dnes již možné umístit i na hotovou stavbu. „Jedná se o produkty, které jsou určeny pro dodatečnou montáž, vyznačují se pak viditelným boxem,“ dodává Valenta.

Složitý dům versus moderní jednoduchost

Díky zkušenostem ze zahraničí a především pak z německy mluvících zemí mnozí tuzemští odborníci vědí, že u nás stále ještě přežívají stavitelské stereotypy. To se týká nejen obecně nižší úrovně kvality staveb a projektů, ale i uvažování lidí, kteří si chtějí postavit nový dům. Navzdory stoupajícím počtům kvalitních energeticky úsporných domů, které by obstály i v cizině, je přetrvávajícím snem českých stavebníků velký dům s mnoha komplikovanými prvky. Moderní energeticky úsporné domy přitom nejsou ničím jiným než stavbami s velmi jednoduchým, většinou obdélníkovým půdorysem. Jsou orientovány velkými prosklenými plochami na jižní stranu, aby měl dům potřebné solární zisky, které při kvalitní tepelné izolaci obvodových stěn i střechy slouží jako přirozený zdroj tepla zejména v zimním období. I před silou slunečních paprsků je však třeba se vybavit kvalitním zastíněním, které uvítáme zvláště v letní sezóně, kdy i v našich klimatických podmínkách hrozí přehřívání interiéru.


Článek byl připraven ve spolupráci se společností Lomax.

Foto: pinterest.com, flickr.com

16.3.2015 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist