Žárovky – která je ta pravá?

Možná už jste si taky posteskli nad výběrem žárovek a zavzpomínali na doby, kdy byl k dostání jeden druh žárovek a volba tak byla naprosto jasná. Dnes jich trh nabízí takové množství, že je problematické se v nich vyznat, natož vybrat takovou, která bude pro naši domácnost ta pravá.

122475-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Skutečnost je však taková, že klasické levné žárovky za pár korun z našeho trhu za chvíli naprosto vymizí a my budeme nuceni se dobře orientovat v tom, co náš trh bude nabízet nebo již nabízí. Halogenové žárovky budou také výrobně ukončeny, a to v roce 2016. Náš trh v budoucnosti zaplaví kompaktní úsporné žárovkyLED osvětlení.

A jak tedy vybírat? Je naprosto jasné, že centrální osvětlení prostoru bude vyžadovat jiné osvětlení než třeba pracovní stůl anebo kuchyňská linka, jinak bude také zapotřebí volit světlo orientační. Základním údajem je počet lumenů (množství světla vyzářeného žárovkou do okolí), následuje počet wattů (množství spotřebované energie), stupně Kelvina (barva světla) a v neposlední řadě je třeba definovat požadovanou životnost zdroje světla.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Pro příklad uveďme, že například na celonoční osvícení schodiště bude nejvýhodnější použít LED osvětlení, má nízký příkon a dlouhou životnost, zkrátka vám i při celonočním každodenním provozu uspoří energii a navíc vydrží opravdu dlouho.

Velká místnost, například kuchyň, bude potřebovat na kvalitní osvícení více lumenů. Důležitou roli zde sehraje i barva stěn.  Čím je totiž místnost tmavší, tím více lumenů bude zapotřebí ke kvalitnímu osvícení.

Pokud se pozastavujete nad cenou úsporných žárovek, je třeba si uvědomit, že sice možná stojí ty kvalitní značkové i dvojnásobek ceny neznačkových, ale na stejný počet hodin provozu budete muset ty obyčejné tak pětkrát vyměnit. Věděli jste, že úsporné žárovky dokážou oproti těm klasickým uspořit až 80% energetické spotřeby? A některé led žárovky dokonce 93%!

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Někdy se nám může zdát, že světlo úsporných žárovek je tlumené anebo nám připadá, že LED žárovky svítí jen modře. U LED žárovek svítí dioda opravdu modře, ale je zabudována pod kryt s filtrem, který barvu světla upravuje na světlo klasické teplé bílé.

Novější typy LED žárovek jsou již vyráběny s tzv. rapid startem, takže u těchto typů již nehrozí pomalé nabíháni a nízká svítivost v jeho průběhu.

Pro extremně časté vypínání a zapínání je dobré zvolit speciální kompaktní úsporné zářivky. Ty jsou spínatelné neomezeně. Současný trh už také nabízí LED žárovkyžárovky úsporné, u kterých je svítivost regulovatelná, aniž by došlo k jejich poškození.

Co se závitů týče, nejčastěji jsou poptávány  typy E14 a E27, kde E znamená Edison a čísla udávají  průměr závitu v milimetrech.

Jak vybírat osvětlení do interiéru“ je náš další článek zabývající se touto problematikou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shop.panopticslighting.com, constructionweekonline.com, hackedgadgets.com, diytrade.com, directindustry.com, roundedoff.com, energy.gov

23.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist