Zařizujete podkroví? Výběr oken rozhodne, jak se v něm bude bydlet

Při stavbě a rekonstrukci rodinných domů se stále více pro rozšíření obytného prostoru využívá podkroví. O tom, jak se v něm bude žít, rozhoduje i výběr a počet střešních oken. Denní světlo a čerstvý vzduch jsou pro vaše zdraví důležitější, než si myslíte.

obr.11_velux29383539340_9ba83273d7_o-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Velux

I přes veškerou snahu trávit co největší část dne venku, je realitou, že až 90 % ho prožijeme v domech. Zdravotní statistiky dokládají, že celá polovina našich nemocí souvisí právě s kvalitou prostředí, v něm žijeme. Bez přirozeného denního světla nedokážeme správně zpracovat vitaminy a minerály, objevuje se únava očí a klesá naše výkonnost. Sluneční paprsky, které proudí okny do našich obydlí, vylepšují náladu i kondici.

Dětské pokoje v podkroví

Děti doma tráví se svých pokojíčcích většinu času. Zvláště proto je důležité prostory neodbývat jen malým okénkem a spoléhat na to, že většinu světla zajistí žárovky. Je dokázáno, že schopnost dětí učit se totiž vzroste až o 15 %, pokud žijí ve zdravém prostředí s dostatkem denního světla.

Zvlášť významný je dostatek denního osvětlení pro děti předškolního věku, jejichž zrakový orgán se rychle vyvíjí a ovlivňuje rozvoj pohybových a mentálních schopností.

„Radikální změnou, která dodá vašemu dětskému pokoji či koupelně zcela jiný rozměr, je zlepšení světelných podmínek. Dostatek denního světla a dobrý výhled jsou zásadním předpokladem pro kvalitu bydlení,“ říká Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

hodnoty-osvetleni.jpg

Zdroj: archiv redakce

Správná okna šetří peněženku

Ohledně úspor v bydlení většinou uvažujeme o výdajích za topení. Nezapomínejme ale ani na svícení. Pokud docílíme optimálního prosvětlení celého domu na úroveň doporučených hodnot, je snížení energie na svícení u rodinného domu přibližně 30 %.

Ať už bude modernizace podkroví znamenat radikální přestavbu půdního prostoru, či výměnu stávajících střešních oken za nová, renovace prostoru vždy výrazně promění prostředí domova.

Velká fotogalerie střešních oken:

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist