Zařizujete ložnici – vyvarujte se chyb

Někdy stojí za to připomenout si některé banální a zdánlivě samozřejmé pravdy. Tak např. jedna z takových otřepaných skutečností mluví o tom, že v ložnici se spí a odpočívá. A tomu by také měla odpovídat nejen její dispozice, ale zejména vybavení. A věřte nebo ne, existují pravidla, která stojí zato dodržovat.

Většinou se píší články ilustrující „jak na to“. Zkusíme nyní udělat výjimku a věnovat se spíše tomu, „kudy rozhodně ne“.  Jedná-li se pak o ložnici, pak se stačí jednoduše zamyslet a jednotlivé úvahy vlastně přijdou samy.

Ložnice jako místo klidu
Ano, v prvé řadě je ložnice prostorem, který by neměl nabádat k ničemu jinému, než ke spánku. Žádná televize, minibar a žádné pestré barvy ani tlumené rudé osvětlení, které je sice smyslné, ale je-li vaše ložnice primárně budovaná pro spaní, pak není vhodné jakkoliv stimulovat vaše smysly.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

TIP: zkuste modrou barvu stěn a světle krémovou barvu nábytku. Je to milé a uklidňující, podívejte se na fotografie pod článkem.

Ložnice není skladiště a minimum textilií
Základním nešvarem je používání ložnice jako skladiště. Jedno čínské přísloví říká, že „moc věcí moc váží a tíha pak tlačí na spáčovu hlavu“. Ložnice by měla být lehká, bez zbytečných ozdob, zavěšených předmětů, obrazů atp.

Pokud pak patříte mezi tu většinu městské populace, kterou trápí alergie na prach, roztoče atp., pak se vyvarujte těžkým závěsům, baldachýnům, postelím s nebesy atp. Všude tam bude totiž roztočům velmi dobře.

Ložnice jako (ne) chráněné místo
Ke spánku by se měl člověk uložit tam, kde ho nikdo a nic nebude rušit, kde bude chráněn a v bezpečí. Není tedy vhodné budovat ložnici v komunikační či jinak rušné části bytu či domu. Např. schodiště a chodby nejsou ideálním sousedem lůžka, byť např. na přiložených fotografiích pod článkem vypadá schodiště za hlavou lůžka velmi atraktivně. Představte si ale, že spíte a někdo doslova vstupuje a přichází z prostoru za vaší hlavou. Ergonomové by se shodli na tom, že takové řešení může porušovat kvalitu spánku.

Alena Nováková
Foto: housetohome.co.uk, homeklondike.com, housetohome.co.uk, installhome.com, housetohome.co.uk, thelennoxx.com, timticks.com, tampra.com, housetohome.co.uk, blog.styleestate.com, interiorfind.com, interiorclip.com, aboardtheworld.com, aldovega.com, buildingscheme.com, oorban.com, myhomeideas.com, colinandjustin.tv

31.7.2013 1:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist