Zařizujeme, rekonstruujeme: malá velká koupelna

Prostor koupelny se velmi různí od bytu k bytu, a tak někdy nebývá zrovna snadné zařídit koupelnu prakticky, ale zároveň i tak, aby působila útulně a rafinovaně. Obzvláště, jedná-li se o koupelnu menších rozměrů.

112374-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Koupelna nevelkých rozměrů se dá pomocí dekorací, doplňků a trochy fantazie zařídit  poměrně snadno moderně, ale zároveň i útulně. Problém však obvykle nastává ve chvíli, kdy se začnou řešit úložné prostoryodkládací plochy. Mnohdy si však ani neuvědomíme, že i tyto starosti nám pomohou vyřešit například vhodně zvolené, praktické doplňky a správný výběr koupelnového nábytku.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Koupelnový nábytek
Klasickým kusem koupelnového nábytku jsou například  závěsné skříňky se zrcadlem, obvykle umístěné nad umyvadlovou mísou. Další jsou na řadě klasické police, proutěné koše apod… Pochopitelně, že výběrem tohoto nábytku nic nezkazíte, mnohdy se jeho koupi zkrátka ani nevyhnete – jenom je dobré důkladně vybírat, zaměřit se na podstatné faktory a výběr tak zbytečně neuspěchat.  Obzvláště v případě koupelny není zrovna dvakrát moudré zvolit strategii pozvolného zařizování. Jdete vybírat sanitární keramiku či nábytek? Kupte raději rovnou vše dohromady, nebo alespoň v co nejrychlejším možném sledu. Veškeré zařízení koupelny musí společně souviset, doplňovat se a také do sebe zapadat.

Otevřít i zavřít
Jedním ze zmíněných podstatných faktorů je například výběr vhodného typu zavírání dveří i dvířek od skříněk.  Řešíte-li skutečně malý prostor, pak do vaší koupelny zvolte spíše posuvný typ otevírání. Obzvláště v případě vstupních interiérových dveří do koupelnové místnosti je vhodné volit spíše tzv. „šoupací“ dveře – např. harmonikového typu, zabudované ve stěně, či klasické posuvné dveře, jejichž hybná deska překrývá pevnou stěnu.

V případě skříněk se rovněž osvědčila například dvířka s mělkými poličkami – podobné, jaké jsou v chladničce, kde lze přehledně a bezpečně seřadit lahvičky, tuby a nádobky rozličných tvarů a velikostí. Šikovnou a prostor spořící „vychytávkou“ jsou  rovněž pulty se zabudovanými umyvadlovými mísami. Tato volba vám zaručí, že budete mít vždy po ruce všechny věci denní potřeby aniž byste je vystavovali například na nástěnné polici, všem návštěvám na očích. Univerzálním doplňkem, který si stále více získává sympatie majitelů malých koupelen jsou také nízké zásuvkové skříňky na kolečkách. Mohou sloužit i jako příruční stolek nebo jako židle. Multifunkčnískládací nábytek je pro „minikoupelny“ naprostým zadostiučiněním. V případě, že nábytek právě nevyužíváme, jednoduše jej zasunete pod umyvadlo jako obyčejnou skříňku nebo složíte a opřete o stěnu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?


Zrcadlomalém prostoru koupelny dokáže zázraky – opticky koupelnu zvětšuje, a rozjasňuje. Zrcadlo s osvětlenímumyvadla má svůj prostor vyhrazený ve výšce 120 cm od podlahy směrem vzhůru, a to jen v případě, že má umyvadlo zabudovanou stojanovou baterii. Pokud je armatura vyvedena ze zdi, všechny předměty musí být umístěny o něco výše – 130 cm od podlahy směrem nahoru.

Koupelnové dominanty
Dominantami koupelny bývají vana či sprchový koutumyvadlo. V případě prostorových indispozic je vhodné vybírat šikovně tvarované rohové vany – na trhu je skutečně rozmanitá paleta vanových siluet z nichž si vybere opravdu každý (v závislosti na tvaru interiéru). Kromě sprchového koutu, který je pro miniaturní koupelny extraúsporným prvkem, co do prostorového řešení, jsou elegantním a rafinovaným řešením také  „minivany“ se sprchovou zástěnou. Jedná se v podstatě o kombinaci klasické vanysprchového koutu, což skýtá jak komfort a pohodlí vany, tak i prostorovou nenáročnost sprchového koutu.

Velmi nekomfortním prvkem malé koupelny je spojené WC. V tomto případě je dobré zvážit možnost toaletu od koupelny definitivně oddělit. V případě, že vám tento krok nedovoluje okolní interiér vašeho domova,  poohlédněte se po kompaktních posuvných předělech z mléčného skla, statických neprůhledných stěnách (k dostání jsou i designové tvary a motivy v pestrýchelegantních barvách), nebo zvolte možnost zděné příčky z úzkých cihel (v nejvyšší nouzi sáhněte po prozatímním řešení v podobě sádrokartonového předělu).

Text: Lucie Sýkorová
Foto:contemporaryinterior.blogspot.com, decordir.com,shelterness.com,calfinder.com, kreativeways.wordpress.com,innenarchitekture.net, asaltulis.com,plumbnation.co.uk

,

14.3.2011 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist